Botoks Nedir?

Botoks, çok fazla mimik kullanma, çevresel ve genetik faktörlerden kaynaklı olarak yüzde çıkan kırışıklıkların giderilmesini sağlayabilmek adına uygulamasına başvurulur. Oldukça basit ve kısa sürede gerçekleştirilen estetik uygulamalarından biridir.

Göz çevresi, burun kökü, kaş gibi bölgelere yapılabilir. Uzman hekim tarafından gerçekleştirilir ve yüz anatomisini en doğru şekilde korumaya yardımcı olur. Böylelikle kişinin yüz ifadesinde meydana gelen mutsuz ve asık surat olayı ortadan kaldırılır.

Kişinin daha genç görünmesini sağlayarak, öz güven sahibi olunur. Protein esaslı olarak özel bakteri kullanılarak üretilmiştir. Estetik kozmetik uygulaması arasında yer alan botoks aynı zamanda kronik migren sorunu, terleme gibi olayları kaldırmak için de kullanılabilir.

Botoks Kullanım Alanları Neresidir?

Özel bakteriler kullanılarak üretilen botoks, protein ağırlıklıdır. Proteinin saflaştırılmasıyla birlikte kullanılarak, cildin daha genç görünmesi sağlanır. Ciltte meydana gelen kırışık sorunlarını giderebilmek adına tercih edilir.

Böylelikle cilt daha dinamik olduğu ve göründüğü için pek çok hastalığın ortadan kaldırılmasını da sağlar.

Medikal estetik uygulamasında sıklıkla tercih edildiği için güvenilir bir uygulama olarak bilinir. Dekolte ve yüz bölgesinde çok sık kullanıldığı için burada kırışıklık sorununu kısa süre içinde kaldırır. Kullanım alanları daha çok; boyun, dudak çevresi, kaş ortası, dekolte kısmı, kaz ayakları ve alın olmak üzere estetik alanlarında tedavi olarak uygulanır.

Botoks Kimlere Uygulanmaz?

Enjeksiyon kullanılarak yapılan tedavi yöntemleri arasında yerini alan botoks uygulamasıyla birlikte herkese uygulanmaz. Çünkü burada tıbbi prosedür gereğince kuralların uygulanması gerekir. Aksi durumlarda kişinin sağlığı tehlike altında olabilir veya uygulama başarısız gerçekleşebilir.

Özellikle botoksun hamilelere ve emziren kadınlara uygulanmaması gerekir. Çünkü burada uygulanmakta olan botoksun anne sütüne karışma ihtimali oldukça yüksektir. Aynı şekilde anne karnında yer alan fetusa da geçme durumu vardır.

Bundan kaynaklı olarak emziren anne ve hamilelere uygulanmaması gerekir. Bunun yanı sıra kas rahatsızlığı olan kişilere uygulaması gerçekleştirilmez. İlaç kullanan, kan sulandırıcı ilaçları düzenli kullanması gereken kişilere uygulanmaz. Aminoglikozid grubunun içinde yer alan ilaçları kullanan kişilere botoksun uygulaması önerilmez.

Botoks Uygulaması Aşamaları Nelerdir?

İşlem süresi yaklaşık olarak 15-20 dakika arasında değişim gösterir. İşlemin uzman hekim tarafından ve eğitimini almış kişi tarafından yapılması büyük önem taşır. İnce iğneden yardım alarak işlem uygulanmış olur. Yüz anatomisinde bulunan toplam 43 kas vardır. Bu kasların doğru ve dikkatli seçilerek, zayıflatılması gerekir. Yüz ifadesini doğru şekilde koruyup, kırışık sorunu giderilir. Toplamda üç aşamadan meydana gelir.

Birinci aşamada hastanın tıbbi geçmişi hakkında detaylı bilgi alınır. Aldığı ilaçlar not edilmeli ve bu ilaçların 15 gün önceden kesilmiş olması gerekir. İkinci aşamada hastanın kas aktivitesi, şikâyeti ve istekleri göz önünde bulundurularak planlama yapılır. Son aşamada ise enjeksiyon yapılacak bölgeye soğuk kompres yapılır.

Böylelikle işlemin yapılacağı bölge uyuşturularak işlemin ağrısız bir şekilde yapılması sağlanır. İnce uçlu iğnelerden yardım alarak botoks uygulaması gerçekleştirilir. Uygulanan her bir botoksun sadece birkaç saniye içinde gerçekleştirildiği bir gerçek. Boyun ve yüz kısmında belirlenen noktalara uygun ve yeteri doz uygulanarak gerçekleştirilir.

Botoks İşlemi Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Gerçekleştirilen botoks işleminden sonra kişinin dikkat etmesi gereken önemli hususlar vardır. Bunların yerine getirilmesi ve daha etkili sonuçların alınması sağlanır. İşlemden sonra kesinlikle yüzün veya işlemin yapıldığı bölge yıkanmamalıdır. Bunun 4-6 saat ile sınırlı olması gerekir.

Daha sonrasında isteğe bağlı olarak banyo yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kesinlikle sauna, hamam gibi terlemeye sebep olacak durumlardan kaçınılmalıdır.

İşlemden önceki ve sonraki 15 günlük süreçte alkol, sigara vb. Gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır. Uzman hekimin verdiği talimatlara dikkat ederek daha sağlıklı sonuçlar alınması sağlanır.

Botoks Etkisi Ne Zaman Başlar?

Gerçekleştirilen botoks uygulaması ile birlikte terlemekten kaçınılmalıdır. Sosyal yaşantıda yaşanan sorunların giderilmesi için oldukça etkilidir. Böylelikle yüz bölgesinde meydana gelen kırışıklık sorununu gidererek daha öz güvenli bir yaşam tarzının yerine gelmesi sağlanır.

Yapılan uygulamada hemen etkisini görebilmek mümkün değildir. Çünkü burada ince uçlu iğneler kullanıldığı için bazı hafif yan etkiler görülür. Şişme, kızarma gibi kısa vadeli sorunlar yaşanabilir. Bu sorunlar 48-72 saat içinde ortadan kaybolduktan sonra uygulamanın etkisi görünmeye başlar.

Maksimum bir süre verilecek olursa bu süreç 10-15 günden ibaret olarak belirlenebilir. Uzman hekimin verdiği talimatları yerine getirerek daha sağlıklı ve uzun vadeli etkiler görülebilir.

Botoks Uygulamasının Faydaları Nasıl Olur?

Yüze yapılan botoksun etkisini çok kısa süre içinde görme durumu vardır. Bu yüzden işlemden sonra birkaç günlük sürecin tamamlanmış olması gerekir. Yüzdeki kırışıklık sorununu ortadan kaldırmak ve hastanın daha öz güvenli olmasını sağlamak için başvurulan tedavi yöntemlerindendir.

Sinir uçlarına uygulanan ve iletimini sağlamak isteyen maddelerin salınımı engellenmiş olur. Sinirlerle birlikte uyarılan kasların, ter bezlerinin arasındaki elektik iletiminin durdurulması sağlanır.

Bunun için kısa sürede etkisini gösterebilen bir özellik olduğu için güvenilir ve faydalı bir uygulamadır. Burada botoks işlem yapılan bölgelerde etkisini gösterir. Yani sistemik olarak çalışmadığı için bütün kasların etkilendiğini söylemek mümkün değildir.

Botoks Tedavisinin Yan Etkileri Var Mı?

Hemen hemen her tedavinin bazı yan etkilerine rastlanabilir. Böyle durumlarda genelde kişinin sağlığını korumak ve daha sağlıklı sonuçlar alabilmek adına güvenilir hekimden yardım alınması büyük önem taşır. Botoks kişiye zarar vermeyen sağlıklı bir ilaçtır. Özel bakterilerden yardım alınarak üretilen doğal ve saflaştırılan protein ilacı olarak bilinir.

Uygulama şekli, ince uçlu iğneden yardım alınarak gerçekleştirilir. İşlem yapıldıktan sonra çok hafif şişlik ve kızarıklık sorunu yaşanabilir. Bu durum kişiden kişiye değişim gösterir. Bazı bölgelerde kabarıklık meydana gelebilir. Bunlar kısa süreli yan etkiler olarak bilinir. Meydana gelen şişlik, kızarıklık ve morluk gibi sorunların zaman içinde kaybolacağını bilmek gerekir.

Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Yüz anatomisinde meydana gelen kırışıklık sorununun kısa süre içinde ortadan kaybolma durumu vardır yapılan uygulama uzun vadeli, etkili tedavi yöntemi arasında yer alır. Farklı zaman diliminde seansların tekrarlanması durumunda daha etkili ve sağlıklı sonuçların alınması sağlanır.

Bunun için ilk seansta botoks uygulamasının etkisini 4-6 ay arasında görebilme şansına sahip olunur. Daha sonraki uygulamanın ise 8-10 ay arasında değişkenlik gösterebilir. Tekrarlanmakta olan uygulamaların etkisini 16-18 aya kadar çıkarma durumu vardır.

Uygulamanın koltukaltına uygulaması da mevcuttur. Burada koltukaltının sürekli olarak terlemesi nedeniyle etkisini görme durumu değişkenlik gösterir. 10-12 ay arasında etkilerini gösterme durumu vardır. Fakat gerçekleştirilen uygulamanın düzenli olarak yapılması durumunda 15-18 aya kadar etkisini çıkarabilme şansı yakalanır.

Düzenli Botoks Uygulamalarının Bir Yararı Var Mıdır?

Medikal estetik uygulaması arasında yer alan botoks uygulamasının etkisini her bakımdan görebilmek mümkündür. Çünkü cildin zaman içinde kırışması ve sarkması mümkündür. Bu gibi durumlarda estetik uygulamasına başvurarak, sorunların ortadan kaldırılması sağlanır.

Yapılan botoksun kırışık azaltmada tercih edildiği tedavi yöntemleri arasındadır. Düzenli olarak gerçekleştirilen uygulamanın kırışıkları azalttığını ve mimik kaslarının daha zayıf görünmesi sağlanmış olur. Böylelikle yüzdeki kırışık sorunu giderilerek, daha genç bir görünüme sahip olunur.

Botoks Yaptırmayı Bırakırsam Kırışıklıklarım Çok Daha Kötü Olur Mu?

Yapılan botoks uygulamasının en büyük amacı; kırışık sorununu ortadan kaldırmak olarak bilinir. Bu yüzden yaş ve cinsiyet fark etmeksizin çoğu kişi tarafından güvenle gerçekleştirilen tedavi yöntemi olarak bilinir. Yapılan uygulama ile kırışıklığı kötü olma durumu kesinlikle yoktur.

Düzenli olarak yapılan uygulama ile birlikte mimik kaslarının belirginliğini zaman içinde azaltıp, zayıflattığı görülür. Böylelikle daha az kırışık sorunu yaşayarak problemin ortadan kaldırılması sağlanır.

Botoks Uygulamasının Ne Gibi Yan Etkileri Olabilir?

İnce uçlu iğnelerden yardım alınarak botoks uygulaması gerçekleştirilir. Bundan sonra işlem sonrasında hafifte olsa bazı yan etkiler görülür. Bu durum kişiden kişiye değişim gösteren durumlardan biridir. Morarma, kızarıklık ve şişlik gibi sorunlar görülür.

Kısa süre içinde yan etkiler ortadan kalkar ve uygulama etkisini göstermeye başlayacaktır. 24-48 saatlik sürenin sonunda ham yan etkiler kaybolacak hem de uygulama etkisini göstermeye başlayacağından dolayı uygulamanın başarılı bir şekilde sonuçlanacağı anlamına gelir.

Botoks Yılan Zehri Midir?

Estetik uygulamalarında kullanılan etken maddelerin kişiye zarar verme durumu yoktur. Gerçekleştirilen uygulamada ilacın özel bakteriden üretilmesi sonucunda elde edilir. Yani doğal olarak üretilen ve saflaştırılan bir proteinli ilaçtır. Zehir ile alakası olmayan etkili bir ilaç olarak bilinir.

Botoks Sağlık Bakanlığından Onaylı Bir İlaç Mıdır?

Günümüz şartlarında gerçekleştirilen uygulamaların mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığından emin olmak gerekir. Botoks uygulamasının da Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığı ve kullanımı uygun olan ilaçtır.

Aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerinin yetkilileri tarafından da onay almıştır. ABD’nin FDA tarafından almış olduğu onay ile birlikte güvenle kullanılabilir.

İşlemin yapılacağı merkezin güvenli, hekimin ise bu konuda eğitim aldığı, tecrübeli olduğundan emin olmak gerekir.

Botoks Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Uygulamadan yararlanmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken önemli hususlar vardır. Çünkü estetik uygulamalarına başvururken, işlemin uzman ve güvenilir hekimler tarafından yapılacağından emin olmak gerekir. İyi bir araştırma yaparak bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün olacaktır.

Uzman hekimin işlem öncesinde hastayı muayene ederek; sorunlarını ve isteklerini karşılaması gerekir. Böylelikle hastanın isteğine uygun olacak şekilde planlama yapılır ve etkili sonucun alınması sağlanır.

İşlem öncesinde verilen talimatlara mutlaka uyulması gerekir. Böylelikle yapılan botoks uygulamasının daha etkili olması sağlanır. İşlemden önceki 15 günlük süreçte; alkol, sigara, kafein, bitki çayı, kan sulandırıcı ilaçlar vb. gibi gıdaların alımına ara verilerek işleme katkı sağlanır.

Botoks Uygulanınca Yüz Şişer Mi?

Estetik uygulamaların çoğunda ince uçlu iğnelerden yardım alarak işlem gerçekleştirilmiş olur.

Uygulama sonrasında bazı kişilerin yüzünde şişlik gibi yan etkiler görülebilir. Kişiye herhangi bir zararı yoktur ve güvenlidir.

Botoks özelinde meydana gelen bu şişlik dolgu uygulamasında karşılaşılan şişlik kadar büyük oranda değildir. Kısa süreli olarak görülen hafif yan etkilerdir.

Botoks Fiyatları 2022

Fiyatlandırma bilgisi hemen hemen herkesin merak duyduğu ve öğrendikten sonra kararını değiştirebileceği konu başlıklarından biri olarak bilinir. Uygulamada alınacak fiyatın bazen uygun bazen ise yüksek olması nedeniyle karar vermeyi değiştirmektedir.

Kulaktan duyma laflarla işlemin gerçekleşmemesi gerektiğini bilmek gerekir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak fiyatlandırma bilgisi güncellenebilir. İşleme karar verdikten sonra işlemin yapılabileceği merkezlerle iletişime geçmek gerekir.

İhtiyaç durumunda muayenenin gerçekleşmesi ve burada akıldaki soru işaretlerinin giderilmesi gerekir. Böylelikle daha sağlıklı kararlar alınması yönünde adım atılır. İşlemden önce fiyat bilgisi alınarak, uygulamaya karar verilebilir. Botoks fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.