Meme Büyütme (Göğüs Büyütme)

Meme Büyütme, memelerin hacim kazandırılması, dolgunlaştırılması ve büyütülmesi için yapılan cerrahi operasyonlardır. Estetik bir uygulama olup özellikle küçük göğüslere sahip olan kişiler tarafından tercih edilir.

Kişilerin göğüslerinin durumlarına göre farklı yöntemlerin uygulanmasıyla gerçekleşen göğüs büyütme operasyonları sarkma ve gevşeme gibi durumlarda da toparlayıcılık sağlaması amacıyla uygulanır. Gelişen teknoloji sayesinde kısa sürede istenilen vücut şekline kavuşan kişiler estetik operasyonları sıklıkla tercih eder hale gelmiştir.

Meme Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme büyütme için uygulanan operasyonlar genel olarak küçük memeli kişilerce tercih edilirken farklı durumlarda da uygulanması mümkündür. Doğum ya da emzirme dönemleri sonrasında sarkma ve gevşeme durumlarında, toparlanması istendiğinde, hacim kazandırılması için, kaza ve yaralanmalar sonrasında kaybedilen göğüslere, cinsiyet değiştirilmek istenmesi halinde uygulanan bir cerrahi girişimdir.

Meme Büyütme Kimler Olmalı?

Her estetik operasyonda olduğu gibi meme büyütme operasyonu öncesinde muayene olunarak tetkiklerin yapılması ve hasta uygunluğunun belirlenmesi önem taşır.

Memelerine hacim kazandırmak ve şekillendirmek isteyen kadın ya da erkek fark etmeden herkese uygulanabilen başarılı bir operasyondur.

Önemli olan kriter hastaların operasyon sürecin uygun olup olmadığının değerlendirilmesidir. Günümüzde cinsiyet değiştirmek isteyen erkeklerde de başarılı sonuçların alınmasıyla göğüs büyütme operasyonlar yaygın bir hale gelerek memnun kalınan estetik operasyonlar arasında yer alır.

Meme Büyütme Hazırlık Detayları

Göğüslerin büyütülmesi cerrahi bir operasyonla yapılmasından dolayı önemli hazırlık aşamaları mevcuttur. Kan sulandırıcı ilaç kullanımı kesilmeli iken iyileşmenin hızlanabilmesi için sigara kullanımı mevcut ise bırakılmalıdır.

Ameliyat sürecine karar verilmesi ve sonrasında nasıl bir görüntünün oluşmasını istenmesiyle ilgili tüm beklentiler hekime doğru bir şekilde aktarılmalıdır. Sürece hazırlanma aşamaları tüm operasyonun başarısını etkileyeceğinden önemli bir adımdır.

Memelerin büyütülmesi için uygulanacak olan operasyonlarda genel olarak genel anestezi uygulanır. Genel anesteziye hasta uygunluğu belirlenirken çok küçük operasyonlar için lokal yani hafif sedasyon yeterli olabilir. Bu durumun hastanın işlemlerine göre değerlendirilmesi ve özellikle genel anesteziye uygunluğunun belirlenmesi hazırlık aşamaları arasında yer alır.

Meme Büyütme Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Operasyonun öncesinde hastanın tüm tetkiklerinin doğru bir şekilde yapılması gereklidir. Meme büyütme operasyonu öncesinde mutlaka bilinmesi gereken bazı önemli noktalar mevcuttur. 40 yaş üzerinde olan kişilerde mamografi tetkikleri öncelikli olarak uygulanmalıdır.

Memelere takılan implantlar ömür boyu garantili olmayıp kişilerin kullanımına ve kullanılan malzeme kalitesine bağlı olarak 10 yıl gibi bir süre kalıcılığı vardır.

Herhangi bir sağlık sigortası ücretlerle ilgili bir kapsama planlamaz. Estetik bir sorun olmasından dolayı kişilerin sigorta kapsamında ödeme yapmayacağı hastaya bilgilendirilmelidir. Ücretler, tedavi süreci, uygulanacak olan yöntem gibi tüm detaylar operasyon öncesinde konuşularak hastaların bilgilenmesi sağlanmalıdır.

Meme Büyütme Kullanılan İmplant Çeşitleri

Göğüslerin hacim kazandırılarak büyütülmesi amacıyla uygulanan meme büyütme operasyonları farklı implantları ve yöntemlerin kullanılmasıyla gerçekleşir.

Göğüs büyütme için kök hücre ya da yağ enjeksiyonu kullanılabilirken günümüzde yaygın olarak implant çeşitleri daha sık kullanılmaktadır.

Tuzlu su içeren implantlar ve silikon olan implantlar göğüs büyütme için ideal implant çeşitleridir.  Silikon olan implantların yerleştirilmesi direk olurken salin içeren implantlar yerleşme ardından olduğu bölgede doldurulmasıyla sürecin tamamlanması sağlanır göğüs altından bir yerleştirme sağlanmasıyla kesi açılması mümkün olur ve kısa sürede süreç tamamlanır.

Salin (Tuzlu Su içeren) Protezler

Tuzlu su içeren meme büyütme protezleri günümüzde silikonlardan sonra tercih edilen önemli bir operasyon malzemesidir.

İçleri boş iken kesi açılan alana yerleştirilmesi ardından tuzlu su ile yeterli miktarda dolumu sağlanır.

İçerisinde yer alan sıvı steri salin sıvısıdır.

Silikon Jel İçeren Protezler

Meme estetiklerinde sıklıkla kullanılan silikon protezler şekillerine ve yüzeylerine göre gruplara ayrılır.

Silikon ve serum fizyolojik sıvısıyla dolu olanlar şeklinde ayrılırken şekillerine göre de silikon jel protezleri kullanmak mümkündür.

Hastanın ihtiyacına göre kesiler açılarak protez yerleştirilmesi sağlanır.

Göğüs Büyütme Kullanılan Silikonlar Nelerdir?

Silikon olan göğüs büyütme protezleri şekline ve yüzey özelliklerine göre 2 farklı gruba ayrılır.

Hasta uygunluğu bu noktada da önemli olup hangi silikon çeşidinin kullanılması gerektiği hasta beklentilerine göre belirlenmelidir.

Silikonların mutlaka dayanıklı olması ve vücuda herhangi bir zararı bulunmaması gereklidir. Bu nedenle kaliteli malzemelerin kullanılması ve tüm sürecin uzman bir hekim tarafından yönetilmesi önemlidir.

Meme Silikonu Nereye Konur? Kas Altımı Kas üstümü?

Meme silikonları için göğüsün uygun görülen alanına tek bir kesi atılması yeterlidir.

Göğüs altı, kol altı ve meme ucu kesinin açılabileceği bölgelerdir.

Açılan kesi ile kas ve göğüs dokusu ayrılacak olup bir cep kendiliğinden oluşacaktır. Kas altı ya da üstü olmayıp kasın arkasında hekimlerin oluşturduğu bir cebe implantın yerleşmesi sağlanacaktır.

Meme Protezi Nereden Konulacak?

Memelerin protezlerinin konulması için göğüs altından bir kesi açılması yeterlidir. Bu sayede operasyon sonrasında iz kalsa bile estetik açıdan görünmesi mümkün olmayacaktır.

Meme Büyütme Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Meme büyütme operasyonu cerrahi bir işlem olmasından dolayı genel anestezi altında uygulanır. Anestezi etkileri geçmesinin ardından ağrı oluşumu mevcut olup mutlaka ağrı kesici kullanılması önerilir. Ödem ve şişlikler geçici bir durumdur. Operasyonu takip eden en az 2 hafta ağır aktivitelerden kaçınılması ve darbelere karşı koruma sağlanması gereklidir.

İyileşme dönemi boyunca hekimlerin önerdiği sürede sporcu sutyeni kullanılması gereklidir. Sporcu sutyeni ya da sıkıştırma bantları toparlanmayı sağlayarak iyileşme süresinin hızlanmasına fayda sağlayacaktır.

Fiziksel zorlayıcı bir hareket bulunmadığı sürece kısa sürede iş yaşamına dönülebilir. Sürecin konforlu bir şekilde tamamlanması için uzman hekim önerilerine uyulması gereklidir. Enfeksiyon riskine karşı kızarıklık, şişlik ya da herhangi bir olumsuzluk oluşması durumunda mutlaka hekim bilgilendirilerek kontrole gidilmelidir.

Meme Büyütme Sonuçları Nelerdir?

Memelerin toparlanması ve büyütülmesi için uygulanan estetik operasyonlar memelerin şeklinin değişmesi şeklinde sonuçlanır.

Kişilerin beklentileri dâhilinde istediği göğüs şekline kavuşması kaybolan öz güvenin geri kazanılmasını sağlar.

Meme büyütme operasyon sonrasında görüntü konusunda işlemler başlamadan önce uzman hekim resimle anlatıyor olsa da işlem sonucundan memnun olunmaması durumunda farklı operasyonlar uygulanabilir.

Meme Büyütme Riski Var Mıdır?

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi meme büyütme ameliyatları da risk barındırır.

Kanama ve enfeksiyon görülme riski başta olmak üzere meme ağrısı, meme ucu his kaybı, implant kaçağı görülebilecek operasyon risklerindendir.

Bu risklerin en aza indirilmesi için mutlaka bir uzman hekim eşliğinde steril şartlarda gerçekleşmesi gereken operasyon sürecinde kaliteli malzemelerin kullanılması gereklidir. Doğru yöntemlerle hastaya uygulanan operasyonlarda komplikasyon riski en aza indirilmiş olacaktır.

Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları 2022

Memelerin hacim kazandırılması için gerçekleşen operasyonlarda kişilere özel bir planlama uygulanmalıdır. Bu planlama dâhilinde fiyatlar belirlenerek hastaya en kaliteli hizmet verilmesi operasyon başarısını da etkileyen faktörlerdendir.

Meme büyütme için kullanılacak olan yöntemler, hastanın durumu, ek operasyon ihtiyacı gibi etkenler fiyatların farklılaşmasına neden olurken aynı zamanda sürecin değişmesine de neden olur.

Tüm bu nedenlerden dolayı fiyat ve süreç hakkında bilgi alınması için mutlaka muayene olunarak uzman bir hekimden destek alınmalıdır. Meme büyütme ameliyatı fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizler ulaşabilirsiniz.