Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi, saç dökülmesi veya seyrek saç sorunu yaşayan kişilerin sıklıkla başvurduğu yöntemler arasında yer alıyor. Ömürlük bir tedavi yöntemi olduğu için herkes için kolaylık sağlar. Yapılan saç ektirme operasyonu kişiye özel yapılır.

Tercih edilen yöntem ve yapılan saç nakline göre fiyat değişimi görülür. Fiyatlandırma bilgisi genelde kişiye özel olarak yapılır. Saç ektirmeden önce yapılan araştırmayla birlikte güvenilir sağlık merkezlerine ulaşılır.

Mutlaka referans alarak işlemin yapılması önerilir. Daha sağlıklı ve etkili sonuçlar alabilmek için, uzman hekim tarafından ön muayene gerçekleştirilmelidir. Böylelikle saç probleminin doğru şekilde giderilerek, saç ekimi yapılacağından emin olunur.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Yapılacak olan saç ekimi yöntemine göre değişim gösterir. Fakat alınan sonuçlar her zaman etkili olarak kendini göstermektedir. DHI saç ekimi ile FUE saç ekimi şeklinde ele alınır. Saç folikülleri toplanırken genelde micro uçlardan yardım alınarak işlem gerçekleştirilmiş olur. Mikro uçlar; toplanacak olan greftlere göre seçilir. Yani 1’den 5’e kadar devam etmekte olan micro uçlar mevcuttur.

İşlem öncesinde hastaya lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezi ile birlikte ağrı oluşmadan konforlu bir şekilde saç ekimi yapılmış olur. Saç kökünün kalınlığına göre kullanılan uçlarla hassas bir şekilde greft toplanmış olur. Toplanan greftler daha sonra işlem yapılacak bölgeye aynı micro ucuyla ekimi yapılır. Saç telinin çıkış yönüne uygunluğu tespit edilerek ekim gerçekleştirilir.

Saç Ekimi Kimlere Uygundur?

Günümüz şartların birçok nedene bağlı olarak saç problemi yaşanır. Bu saç problemleri saçların dökülmesine sebep olur. İlerlemekte olan problemler sonucunda saç seyrelmesi hatta kelliğe kadar ilerleyebilen durumlar olabilir. Bir diğer durumda ise doğuştan gelen kellik ve seyrek saç sorunu da yaşanabilir.

Böyle durumlarda saç ekimi operasyonuna başvurularak sorunun kontrol altına alınması sağlanır. Kişinin gelişim sürecini tamamlaması durumunda gerekli olan çalışmaların başlatılarak devam ettirilmesi mümkündür.

 

 

Saç Kökü Nedir?

Kafa yapısı ele alındığında saç kökünün ne anlama geldiği hakkında biraz bilgi vermek gerekirse; bunu iki ana bölümden meydana geldiğini bilmek gerekir. Kıl folikülü ile kıl gövdesi şeklinde sınıflandırılır. Kıl folikülünin içinde kıl kökü yer alır. Bunun en büyük görevi saçın uzamasına yardımcı olan etmendir.

Kıl folikülünün içinde kıl kası, yağ bezi ve kan damarlarının bulunduğu temel yapı taşı olarak bilinir. Bu temel yapı taşlarının da kendine has görevleri vardır. Yani kıl gövdesi ile kıl folikülünün aktif kalabilmesi için beslenmesine yardımcı olur.

Dışardan bakıldığı zaman kıl gövdesi, saç kısmını oluşturmuş olur. Normal şartlar altında bu kıl gövdesinin bir cm uzayabilmesi için bir aylık sürece ihtiyaç duyulur. Yani 4-5 aylık dönem içinde dökülme yaşanır fakat tekrardan uzama gerçekleştirilir. Bunun daha çok; saç sıklığı, saç rengi ve saç telinin yapısına göre değişim göstermektedir. Yani bakıldığı zaman her saç folikülünde sadece 1 adet saç teli meydana gelir.

Saç Yapısı ve Saç Yapısı Çeşitleri Nedir?

Saç deri yapısı ele alındığında 5 farklı tabakadan meydana geldiğini görebilme durumu vardır. Bu durum deri, derinin altı, destek tabaka, gevşek bağ dokusu ve kemik dışındaki örtü tabakası şeklinde ele alınabilir.

Saç yapısı çeşidi ise üç farklı tabakadan oluşmaktadır. İç tabakanın oluşturduğu kalın kıllanma, orta tabakanın sertliği ile rengi, dış tabakanın korteks koruyucu ile renksiz kısmı şeklinde ele alınmış olur.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Saç ektirmeden önce alınan bilgiler doğrultusunda işlemin yapılması uygun görülür. Böylelikle planlama dahilinde işlem gerçekleştirildiği için sağlıklı sonuçların alınması sağlanır. Burada iki farklı yöntemle saç ekimi yapılmış olur. FUE ve DHI tekniği kullanılarak işlem yapılır. Daha çok FUE yöntemi tercih edilerek işlem yapılır. Çünkü burada kafada çok nadir de olsa hafif izlerin oluştuğu işlemdir. Başarılı olarak gerçekleştirilir. Daha dalgalı ve gür saçlara sahip olunur.

Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

Yapılan saç ekimi tedavisi ömürlüktür. Aynı zamanda daha dolgun ve gür saçlara sahip olunduğu için doğal görünüm sağlanır.

Saç ekiminde yapılacak olan operasyonun geç evrelere aksaması durumunda bile uygulanabilir hale gelir.

Geniş çağlı saç dökülmesinin veya kelliğin önüne rahatlıkla geçilebilir. Yapılan saç tedavisinin uzman ve güvenilir hekimler tarafından yapıldığında oldukça etkili sonuçların alındığı görülür.

Hangi Aylar Saç Ekimi için Uygundur?

Bakıldığı zaman yapılacak olan saç ekimi operasyonunda özel bir zamana veya mevsime ihtiyaç duyulmaz. Yani 12 ayın herhangi birinde saç ekiminin yapılması uygun görülür.

Fakat şöyle bir durum söz konusudur. Mevsim değişikliği yaşanırken saçlarda meydana gelen saç dökülmeleri olabilir.

Bu durum kişiden kişiye değişim gösterebilen problemler arasında bulunuyor. Bu durumun saç ekimiyle hiçbir alakası yoktur. Mevsimsel değişimlerden oluşan saç problemidir.

Saç Ekimi için Yaş Sınırı Nedir?

Operasyonun uygulanabilir olması için kişinin gelişim sürecini tamamlama zorunluluğu vardır. Vücut gelişim süreci bazen 18 yaşına kadar devam edebiliyorken bazı durumlarda 24 yaşı bulabilir.

Kesinlikle bu yaş aralığında olan kişilerin tedaviyi gerçekleştirmesi önerilmez. Özellikle 30’lu yaşlardan sonra kendini göstermeye başlayan saç dökülmesi ve saç seyrelmesi söz konusudur.

Saç ekimi uygulamasının 30 yaş üstü olan bireylere uygulanması daha etkili sonuçlar verecektir.

Saç Ekimi Sonucu Ne Zaman Görülür?

Saç ektirme operasyonu kişiden kişiye değişim gösterir. Bundan kaynaklı olarak alınan sonuçlar ve bu sonuçların değişim süreci zaman zaman farklılık gösterir.

Yapılan saç ekimi operasyonu kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden dolayı bu konu hakkında kesin bilgi verme durumu mümkün değildir.

Ortalama olarak bir zaman vermek gerekirse bunun 6-12 ay arasında değişim gösterdiğine denk gelinir. Saç yapısına bağlı olarak ve çevrenin etkisinden kaynaklı olarak bu süreç uzarken bazı durumlarda kısalabiliyor.

Saç Ekimi Sonrası Saç Nasıl Yıkanır?

Yapılan saç ekimi operasyonunda etkili sonuç alabilmek için kesinlikle uzman hekimin verdiği talimatlara uyulması gerekir. Böylelikle alınan önlemlerle birlikte etkili sonuçların alınması sağlanır. İşlemden sonra kesinlikle saçın yıkanmaması ve bir süreliğine ıslanmaması gerekir. Yapılan saç ekimindeki kıl köklerinin deriye tutunması gerekir. Aksi durumlarda kıl köklerin deriye tutunmaması, operasyonun başarısız sonuçlanması anlamına gelir.

Saç ekiminden sonraki ilk hafta çok önemlidir. Saç diplerinin terlememesine dikkat edilir. Bundan dolayı ağır egzersiz ve spor, hamam, sauna, deniz veya duş alma gibi durumlardan kaçınılır. Doktorun belirtmiş olduğu süreçte saçın yıkanması gerekir.

Bu süreçte saçta meydana gelen kabuklanma veya kaşınma durumlarına karşı olarak; uzman hekimin önerdiği losyon ve ilaçların kullanımına önem verilmeli. Daha dikkatli ve hassas bir dönemin içinde olduğu unutmadan hareket edilmelidir. Aksi durumlarda yapılan saç ekimi olumsuz sonuçlandığı için saç köklerinin de zarar görme olasılığı yüksek olacaktır.

Saç Ekimi Operasyonu Kaç Saat Sürer ve Konforlu Mudur?

Saç ekiminde yapılacak işlem ile işlem süresi farklılık gösterene bir konu başlığıdır. Çünkü burada tercih edilen yöntem, yapılacak saç ekiminin boyutuna göre değişim gösterir.

Oldukça rahat ve hijyeni ortamlarda yapılır. Fakat bunun için mutlaka işlem öncesinde sağlık merkezinin güvenilirliğinden emin olmak gerekir.

Saç ekimi gerçekleştirilmeden önce mutlaka iyi bir araştırma yapılmalı.

Saç Ekimi Operasyonu Esnasında Ağrı veya Acı Hissedilir Mi?

İşlem hem erkek hem de kadınlar için uygun bir şekilde yapılır. Oldukça rağbet gören bir işlem olduğu için hastanın konforuna uygun olacak şekilde gerçekleştirilir.

İşleme karar verdikten sonra veya karar verme sorunu yaşayan kişileri tedirgin eden bir diğer konu ise ağrı oluşumudur.

Saç ekimi işlemi gerçekleştirilmeden önce hastaya lokal anestezi uygulaması yapılır. Böylelikle lokal anestezi uygulaması ile birlikte işlem sırasında hastanın ağrı çekme durumu olmaz. Hijyenik ortamlarda ağrısız bir şekilde uygulanmış olur.

Saç Ekimi Operasyonu için Kaç Gün Ayırmalıyım?

Bu süreçte biraz zamana ihtiyaç vardır. Çünkü başarılı sonuçlar alabilmek için oldukça dikkatli ve hijyenik koşullarda yapılması önem taşır. Ülkemizde ve dünyamızda gerçekleştirilen saç ekimi operasyonları, sosyal yaşantının şekillenmesine yardımcı olan tedavi yöntemidir. İşlem süresi hastadan hastaya değişim gösterir.

Ortalama olarak bir süre sınırı vermek gerekirse; 5-8 saat sürelik zamana ihtiyaç vardır. Hem greft sayısına hem de tercih edilen yönteme göre süre değişimi görülmektedir.

Daha sonra yapılan işlem sonrasında hastanın dinlenmesi ve dikkat etmesi gerekir. İki günün sonunda hastanın sosyal yaşantısına geri dönme durumu mümkündür.

Saç Ekim Kaç Yıl Dayanır?

Hastanın istediği sonucu alabilmesi ve daha sağlıklı saçlara sahip olabilmek adına güvenilir hekimler tarafından yapılmalıdır. Çünkü günümüz şartlarında pek çok sağlık merkezi tarafından operasyonlar gerçekleştirilir. Operasyonların yapıldığı sağlık merkezi, hekimin tecrübesi ve güvenilirliğine göre değişim görülür.

Bunlar ise saç ekimi operasyonunun başarılı sonuçlanmasında büyük etkiye sahip olur. Yapılan saç ekiminin uzun vadeli olduğunu ve etkili olduğunu görebilmek mümkündür.

Hastanın istediği sonuçları alabilmesi adına mutlaka 1 yıllık sürecin tamamlanmış olması gerekir. Yapılan uygulama ömürlük işlem olarak bilinir.

Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları

Yapmış olduğum fue saç ekimi yöntemiyle birlikte etkili sonuçlar aldım. Fakat biraz daha beklemem gerektiğini ve daha etkili sonuçlar alacağım söylendi. Şu an yedinci ayda istediğim sonuçlar aldım diyebilirim.

  • Operasyon öncesinde aldığım bilgiler beni rahatlattı. Çünkü bu işleme başlamadan önce çok fazla korkularım vardı. Yaptığım görüşme sonrasında kafamdaki soru işaretleri cevaplandı ve korkumu bir nebzede olsa yenmiş oldum.
  • Bence saç problemi yaşayan herkes bu işlemden faydalansın. Benim saçım çıkmıyor, benim saçım dökülüyor düşüncesi ile hareket edip, can sıkmaktan başka bir şey yapılmıyor. Ben yaptım memnun kaldım ve sizlerin de yapmasını öneririm.
  • Yapılan greft ekimine göre fiyatın değişkenlik gösterdiğini bilmiyordum. Kulaktan duyma laflar ile yaptırdığım saç ekimi fiyatında dağlar kadar fark var. Çünkü yapılan saç ekimi oldukça azdı. Bu yüzden fiyatta oldukça düşük ve uygun geldi bana.
  • Dünyaya bir daha kel olarak gelsem ilk işim saç ektirme olur. Daha gür saçlara sahip olmak farklı bir duyguymuş demek ki. Ben bunu yeni fark ettim. Herkese tavsiye ederim.

Saç Ekimi Fiyatları 2022

Fiyatlandırma bilgisi alabilmek hemen hemen herkesin merak edeceği konulardan biridir. Fakat burada fiyat hakkında kesin bilgi vermek mümkün değildir.

Saç ekiminde tercih edilen yöntem değişkenlik gösterir. Bundan kaynaklı olarak kesin olarak fiyat bilgisi verilemez.

Saç sorunu yaşayan kişilerin, işlemin yapılacağı merkez ile görüşme sağlayarak detaylı bilgi alınabilir. Yapılan ön muayene sonucunda daha güncel ve kesin bilgi verilebilir. Saç Ekimi Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.