Sakal Ekimi Nedir?

Sakal Ekimi, sakal ve bıyık bölgelerinde farklı nedenlere bağlı olarak seyrelme ya da dökülmelerin yaşanması durumunda uygulanır. Seyrek sakal bölgesi ya da dökülmenin yaşandığı sakal alanına sağlıklı kökler alınarak nakli gerçekleşir.

Herkes için farklı yoğunlukta sakalların olmasından dolayı saç ekim işlemlerine benzemez. Travma ya da yanık gibi durumlar başta olmak üzere genetik dökülmelerin de olması halinde sakal bölgesine ekim işlemleri başarılı bir şekilde uygulanabilir.

Erkeklere uygulanan ve estetik açıdan oldukça önemli bir yere sahip olan sakallar için sakal ekimi uygulamaları FUE tekniği kullanılarak yapılır ve saç köklerinin ekilmesiyle tamamlanan bir operasyondur.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ekimi işlemlerinde tercih edilen teknik genel olarak FUE yöntemidir. Bu yöntemde lokal anestezi uygulanarak kişi acı ya da ağrı hissi oluşmadan bir saat süreyle operasyon görür. Sakal bölgesine ekim yapılacak olan alan için donör bölgeler belirlenir ve bu bölgeler genel olarak boyun ve elmacık kemikleridir.

Ekim alanları belirlenerek kıl kökleri nakli sağlanması ikinci aşamadır. Ekim yapılacak olan bölgeye açılan kanallar önemli bir yere sahiptir.

Kıl yoğunluğu kişilere göre değişmesinden dolayı mutlaka kişilere özel planlama yapılmalıdır. Açılan kanallara tercih edilen sağlıklı greftlerin ekim işlemi gerçekleştirilerek operasyon tamamlanır.

Sakal Ekimi Kimlere Uygulanır?

Sakalların farklı nedenlere bağlı dökülmesi ya da seyrelmesinde tercih edilen sakal ekimi işlemleri uzman kişilerin uygun gördüğü her erkeğe güvenle uygulanabilir.

Uygun olan adaylar genel olarak hiç sakalı olmayan, sakalları seyrek olan, yaralanma gibi olaylardan dolayı sakallarında açıklık olan kişilerdir.

22 yaş ekim işlemleri yapılması için bir yaş sınırı olup şeker hastalığı olan ya da bu yaş altı olan kişilere yapılacak sakal ekme işlemleri mutlaka uzman bir kişi muayenesi sonrası belirlenmelidir.

 

Sakal Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Sakal ve saç ekimlerinde oldukça avantaj sağlayan FUE yöntemi kullanılır. Günümüz gelişen teknolojisinde FUE yöntemi kullanılırken safir bıçaklar yardımıyla kanalların açılması oldukça başarılı sonuçların alınmasında fayda sağlar.

Kişilerin elmacık kemikleri ya da boyun bölgelerinde yeterli miktarda sağlıklı kökler olmaması halinde ense köklerindeki kıllarda ekim işleminde kolaylıkla kullanılabilir.

FUE yöntemi bu anlamda da geliştirilen bir teknoloji olmasından dolayı günümüzde sıklıkla tercih edilen bir sakal ekim yöntemidir.

Sakal Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sakallara uygulanan ekim işlemleri sonrasında hasta ilk gün taburcu edilebilir. İlk yıkama önemli olmasından dolayı mutlaka 1-3 gün içinde gerçekleşmeli ve uzman kişiler tarafından yıkama yapılmalıdır. İlk yıkama öncesinde hasta ekim yapılan alana su, alkol, kolonya ya da deodorant benzeri sıvılar temas ettirmemelidir.

Saç ekiminde olduğu gibi ilk 3 ay şok bir dökülme yaşanabilir. Hastaya bilgilendirme yapılarak süreci konforlu bir şekilde geçirmesi sağlanmalıdır.

Tam sonuç alınabilmesi için 9 aylık bir süre gerekmekte olup iyileşme hızı kişinin bakım ve hijyen uygulamalarına göre değişkenlik gösterir.

Sakal Ekiminde Kanallar Nasıl Açılmalı?

Ekim işlemlerinde kanalların açılması son derece önemli bir aşamadır. Kişilerin kıl yoğunlukları her zaman farklı olur.

Bu nedenle doğal bir görünüm elde edilmesi için mutlaka kanal miktarı iyi belirlenmeli ve sakalların sıklığı kişilerin kıl yapısına göre iyi ayarlanmalıdır.

Açılan kanallar FUE yönteminde safir bıçaklarla yapılmalıdır. Bu sayede sorunsuz, acı ve ağrı oluşmadan istenilen açıda kanal açılması sağlanabilir.

Sakal Ekimi Yanık İzi Gibi Durumlarda Yapılabilir mi?

Sakal bölgesinde oluşan yanık ya da herhangi bir yara izi kişilerde estetik sorunlar yaratabileceği gibi psikolojik problemlere de neden olabilir. Yanık izi ya da yaralanmalardan sonra sakal ekimi tercih edilebilir güvenli bir uygulamadır.

Sakal Ekimi Saç Ekimi ile Birlikte Yapılır mı?

Saç ve sakalların dökülmesi ya da seyrelmesi sonrasında yapılan ekim işlemleri için yeterli sayıda sağlıklı köklerin olması gereklidir.

Saç ekimi için enseden kökler alınırken sakal için elmacık ve boyun kıl kökleri tercih edilir.

Bu bölgelerde yeterli sayıda greft olmaması durumunda saç ekiminde kullanılan enseden alım yapılmalıdır.

Sakal Ekiminde Ne Kadar Kök Kullanılır?

Sakallar için her zaman tekli olan kökler kullanılır. İkili ya da üçlü olan kökler kişilerin sakal yapısında fazla bir yoğunluk oluşturacağından dolayı tercih edilmez. Kıl köklerin alınması için ilk olarak boyun ve ense donör bölge olarak tercih edilmelidir.

Gerekli durumlarda FUE tekniğine uygun olarak kıl kökleri tekli halde ayrıştırılarak kullanılır.

Sakal ekimi uygulamalarında yer alan kıl kökleri sakalların doğal bir görünüm kazanabilmesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle alınan kıl kökleri ve açılan kanallar ekim uygulamalarında önemli olan aşamalardandır.

Sakal Ekimi İyileşme Süreci Nasıl İşler?

Kişi sakal işlemleri sonrasında aynı gün taburcu edilerek iyileşmesi için hastane koşullarında olması gerekmez. İlk yıkama için mutlaka hekim kontrolü gerekli iken bu sürede tıraş edilmemesi ayrıca hastaya bilgilendirilmelidir.

İyileşme süresi boyunca sakal bölgesini darbe ve sürtmelerden korumak önem taşır.

6-9 aylık bir süre sonunda istenilen sakal görüntüsü en doğal hali ile oluşumunu tamamlar. İyileşme süresinin konforlu bir şekilde tamamlanması için mutlaka hekimlerin önerilerine uyulması önem taşır. İyileşmenin hastanede yatarak olmaması ve kişilerin gündelik yaşama hemen dönebilmesini sağlamasından dolayı konforlu bir süreç geçirilir.

Sakal Bıyık Ekimi Yaptıranların Yorumları

Sakal, bıyık ve saç ekimi yaptıran kişilerin mutlaka uzman bir kişi ve hijyen koşullarına uygun bir merkez tercih etmesi önemlidir. Bu şekilde yapılan işlemler doğru yöntemlerle uygun olan adaylara yapılması halinde herhangi bir risk oluşturmadan son derece başarılı sonuçların alınmasına yardımcı olur.

Ekim işlemlerini yaptıran kişilerin memnuniyetleri en üst seviyede olup beklentilerini karşılar haldedir. Estetik açıdan istenilen doğal sakal görüntüsü hem psikolojik hem de estetik sorunların önüne geçebilir. Sakalların seyrek ya da dökülmelerinden dolayı yaşanan öz güven kayıpları ekim uygulamaları sonrasına tekrar geri kazanılır. Kişilerin yaptıkları yorumlarda hem mutlu hem de estetik anlamda istedikleri sakal, bıyık görünümüne kavuştukları görülür.

Erkekler için sakalın estetik anlamda önemi büyük iken doğru yöntemler kullanılarak uygulanan sakal ekimi işlemleri son derece başarılı sonuçlar verir.

Sakal Ekimi Fiyatları 2022

Estetik işlemlerin hepsi tüm operasyonlarda olduğu gibi kişilere özel bir planlama ile uygulanır. Sakal ekimi fiyatları ve süreci de bu nedenle oldukça farklı bir şekilde kişilere özel yapılan bir planlamayla belirlenir.

Ekim işlemlerinde alan, alandaki kıl yoğunluğu, köklerin durumu, kullanılan yöntemler gibi birçok etken fiyatların farklılaşmasına neden olacaktır. Bu nedenlerden dolayı mutlaka muayene olunarak süreç hakkında bilgi alınırken aynı zamanda maliyetlerin de netleşmesi sağlanmalıdır.

Ekim işlemi süreci fiyatların da değişken olmasına neden olacağından dolayı mutlaka öncesinde uzman kişilerle görüşülmesi gereklidir. Sakal, bıyık ve saç ekim uygulamaları hijyenik koşullarda, kişilere özel yöntemlerle, uzman bir kişi tarafından uygulanırsa başarılı ve kalıcı sonuçlar kolay bir şekilde alınabilir.

Riski olmayan oldukça güvenli ve sonuçlarından memnun olan kişilerin fazla olduğu kıl kökü nakil işlemleri olan estetik uygulamalardır. Sakal Ekimi Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.