Vücut Şekillendirme Nedir?

Vücut Şekillendirme, doğuştan ya da yaşamın ilerleyen evresinde meydana gelen deformasyonların giderilmesi için uygulanır. Vücudun ihtiyacı ve deformasyonları belirlenerek operasyona karar verilir. Bu nedenle ilk olarak detaylı bir fiziki muayeneye ihtiyaç duyulur. Özellikle görüntüleme teknikleri de kullanılır.

Vücut Şekillendirme Nasıl Yapılır?

Ameliyat vücut ihtiyaçlarına göre yönlendirilerek yapılır. Kadın ve erkeklerin vücutlarındaki deformasyonlar ve yağ birikimleri farklıdır.  Operasyon genel anestezi altında uygulanır. Özellikle yağ birikmesi sonucunda meydana gelen şekil bozuklukları için liposuction tekniği kullanılır.

Biriken yağ dokuları parçalanarak vücuttan uzaklaştırılır ve sonrasında sıkılaştırma işlemi yapılır. Genel olarak uygulanan vücut şekillendirme işlemi vaser liposuctiondur.

Vücut Şekillendirme Neleri Kapsar?

Kişi vücudunun neresinden şikayetçi ise uygulama o alana yapılabilir. Tüm vücut bölgeleri şekillendirme işlemi altında revize edilebilir. Ani kilo alıp verme, hamilelik, doğum, yaşın ilerlemesi, vücut hatlarının bozulması ve daha kadınsı bir vücut şekline sahip olmak gibi nedenlerden dolayı insanlar bu operasyonlara ihtiyaç duyarlar.

Lokal Vücut Şekillendirme

Vücudun tek bir noktasında meydana gelen yağ birikimine ve deri sarkmasına uygulanan müdahaleye denir.

Özellikle basen ya da karın bölgesinde meydana gelen deformasyonlar için uygulanır.

Uygulama alanı küçük olduğu için işlem süresi kısalır ve lokal anestezi ile işlem yapılabilir.

Vücut Şekillendirme Uygulamaları

Vücut şekillendirme açısından kişinin ihtiyacına göre uygulanan bir operasyon olmasa da genel olarak yapılan işlemler, yağ enjeksiyonu, karın germe, kol germe, mini vaser ve uyluk germe işlemidir. Özellikle kadınlarda hamilelik sonrasında karın bölgesindeki deformasyonlar çok fazladır.

Yağ Doldurma( Yağ Enjeksiyonu)

Zaman içerisinde doku kaybı olan ve vücut hatlarını kaybeden kişiler için tercih edilir. Meme ve kalça dokusu hormonların etkisi ile düzleşebilir ve kadınsı vücut hatları yok olabilir. Kadınların kendilerine olan özgüvenlerinin artması ve brezilya poposu gibi görüntüye sahip olması için yağ doldurma işlemi yapılır. Son yıllarda erkeklere de uygulanan bir işlemdir.

Karın Germe( Abdominoplasti)

Karın kasları çok kuvvetli ve kolay bozulmayan dokulardır. Ancak aşırı kilo alımı, hamilelik ve hareketsiz yaşama bağlı olarak bu bölgede ki yağ dokusu artabilir. Kilo vermeye bağlı olarak karındaki deriler sarkar ve kötü bir görüntü ortaya çıkar.

Kol Germe( Brakioplasti) ve Uyluk Germe

Kolun arka bölgesinde bulunan kaslar zaman içerisinde hareketsizliğe ve kilo vermeye bağlı olarak sarkar. Yaz aylarında giyilen kıyafetler bu bölgeleri örtmediği için kötü bir görüntü oluşur. Kol hareketleri kısıtlanır ve kişinin kendine olan özgüveni azalır.

Uygulanan kol germe işlemi sonrasında sarkan deri çıkartılır ve fit bir görüntü elde edilir.

Üst bacak ve iç bacak kısmında meydana gelen deri sarkmaları için uyluk germe ameliyatı yapılır. Deri bolluğu çok fazla olmayan zayıf kişiler için izler kasık bölgesinde bırakılır. Vücut şekillendirme ameliyatında çok sık uygulanan bir işlemdir.

Mini Vaser( Ultrasonik Liposuction)

Karın bölgesindeki deri sarkmaları az olan ve yağ birikim derecesi fazla olmayan kişiler için uygulanır. Dikişler bikini çizgisi altında kaldığı için iz oluşumu söz konusu değildir. Kilo problemi olan ve karın derisi fazla sarkan kişilere uygulanamaz.

Tüm Vücut Şekillendirme Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Normal Hayata Dönülür?

Ameliyat sonrası normal hayata dönüş yapılan müdahalenin yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Karın germe ve uyguluk germe operasyonları uygulandıysa normal hayata dönmek için en az 1 ay beklenmelidir. Bu sürenin sonunda vücut kendisini toparlar ve kişi  iş hayatına dönebilir. Hafif tempolu ve ağır olmayan bir iş hayatı olan kişiler için bu süre 15 gün olabilir.

Tüm Vücut Şekillendirme Ameliyatı Sonrası Hastanede Kalınır Mı?

Genel olarak bakıldığında ameliyat sonrasında en az 2 gün hastane yatışı tavsiye edilir. Ameliyat sırasında takılan drenler 24-36 saat sonra çıkartılır.

Drenler sayesinde kanama ve sıvı takibi yapılır. Ağrı kontrolü sağlanır ve hastanın konforlu bir iyileşme sürecini geçirmesi için desteklenir.

Dikiş bölgesinde herhangi bir sorun yok ise ve dren takibi normal ise 2. Günün sonunda hasta taburcu edilebilir.

Tüm Vücut Şekillendirme Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Spora Başlanabilir?

Vücut şekillendirme özelinde hafif tempolu egzersizler ve yürüyüşler için bir ay gibi kısa bir süre yeterlidir.

Ancak ağırlık kaldırmak ve vücudu zorlamak için en az 6 ay beklenmelidir. Ağır egzersizler dikişlere ve yaralı dokulara zarar verebilir.

Bu nedenle doktorunuzun tavsiyesine uymalı ve spora başlamak için izin almalısınız.

Tüm Vücut Şekillendirme Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Aşırı kilo alan ve hızlı bir şekilde veren kişiler, fazla doğum sayısına sahip olan kadınlar, genetik olarak cilt dokusu erken dönemde sarkanlar ve vücudunun fiziki görüntüsünden memnun olmayan kişiler vücut şekillendirme operasyonunu yaptırabilir.

Kalp hastaları, kanser tedavisi görenler, diyabet gibi ameliyat olmasına engel olan ilerlemiş metabolik sendrom hastalığı olanlar ve 18 yaş altındaki kişiler için önerilmez. 18 yaş altındaki kişilerin vücut ve hormon gelişimleri henüz tamamlanmadığı için ameliyatın başarısız olma ihtimali yüksektir.

Cerrahi uygulamaların hemen hepsinde bazı riskler bulunur. Bu nedenle ameliyat olacak kişilerin genel vücut sağlıkları yerinde olmalıdır. Aksi halde komplikasyon gelişme riski çok yüksektir. Bu nedenle ameliyat öncesi hazırlıklar eksiksiz tamamlanmalı ve anestezi hekimi tarafından değerlendirilmelidir.

Tüm Vücut Şekillendirme Ameliyatı Doğum Sonrasında Uygulandığında İyileşme Süreci Nasıl Gelişir?

Hamilelik ve doğum sonucunda özellikle karın ve basen bölgesinde aşırı yağ birikimi ve deri sarkması görülür. Bu nedenle kadınlar eski fit görüntülerine ulaşmak için karın germe ameliyatı yaptırabilirler. Doğum sonrasında bu işlemin yapılması için en az 1 sene geçmesi gerekir. Özellikle emziren anneler için anestezi tavsiye edilmez.

Doğumdan bir sene sonra yapılan vücut şekillendirme işleminde karın germe, meme onarımı ve uyluk germe işlemleri yapılır.

Bazı kadınların karın bölgesindeki cilt dokusu sert olurken bazılarında genetik olarak gevşektir. Gevşek olan dokular doğumdan sonra çok sarkar ve hoş olmayan görüntüler ortaya çıkar.

Tüm Vücut Şekillendirme Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalı?, Neler Yapılmamalı?

Ameliyat öncesinde kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler doktor kontrolünde en az 10 günden öncesinden ara vermelidir. Alkol ve sigara gibi zararlı maddeler kullanılmamalıdır.

Doktorların operasyon için istediği tetkikler eksiksiz tamamlanmalıdır. Zayıflama için kullanılan ilaçlar alınmamalıdır. Operasyon günü aç gelinmelidir.

Bazı hastanelerde vücut korsesi verilirken bazılarında verilmez ve doktor hastadan talep eder. Doktorunuz korse isterse ameliyata gelirken mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

Tüm Vücut Şekillendirme Ameliyatı Öncesinde Kilo Vermek Gerekir Mi?

Morbid obez ve obez kategorisinde olan kişilere bu operasyon uygulanmaz.

Fit ve sağlıklı bir görüntüye sahip olmak için bu ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin belirli oranda kilo vermesi istenir.

Ameliyat için gerekli olan ideal kiloya ulaşıldığında vücut şekillendirme ameliyatı için hastaya randevu verilir.

Vücut Şekillendirme Estetiği Fiyatları 2022

Operasyon fiyatları hastanenin kendi fiyat listesine göre değişiklik gösterir. Uygulanan ameliyat sayısı, ameliyat yöntemleri, kullanılan malzemeler ve işlem süresi ameliyat fiyatlarını değiştirir.

Bu nedenle vücut şekillendirme işlemine karar verdikten sonra fiyat araştırması yapılmalıdır. Vücut Şekillendirme Estetiği Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.