Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Diş Beyazlatma (Bleaching) işlemleri dişleri beyaz bir görünüme getirmeyi amaçlayan sağlıklı bir uygulamadır. Bu işlemler sayesinde dişler istenen beyazlığa kavuşurken kişilerin gülümsemelerini saklamalarına gerek kalmaz. Dişlerde oluşan lekelerin, sarı görünümlerin diş fırçalanması halinde bile gitmemesi bazı durumlarda söz konusu olabilir. 

Her birey beyaz dişlerle sağlanan sağlık ve gülümsemelerin hayalini kurar. Dişler beslenme alışkanlıklarının ilk noktası olmasından dolayı gün içerisinde birçok etkene bağlı olarak beyazlığını koruyamaz. Dişlerin lekelenmesi ve beyazlığını kaybederek sararması bu etkenlere bağlı olup değişkenlik gösterir.

Dişlerin beyazlatılması işlemleri günümüzde uzman hekimlerin gelişen teknolojiden faydalanılarak sıklıkla kullandığı bir uygulamadır. Diş yüzeylerinde ve minesinde oluşan renkli maddelerin diş beyazlatılması için kullanılan jeller yardımıyla giderilmesi için uygulanır. Yapılan diş beyazlatma (bleaching) işlemlerinin uzun ömürlü olması için mutlaka dikkat edilmeli ve uzman hekimlerin önerilerine uyum sağlanması gereklidir. Kişilere özel uygulanması gereken bir tedavi olmasından dolayı uzman hekimlerin görüşü alınmadan işlemlere karar verilmemelidir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nasıl Yapılır?

Dişlerin sarı ya da farklı bir renge bürünmesinden dolayı oluşan renk değişimlerinin giderilmesinde uygulanan diş beyazlatma (bleaching) işlemleri polisaj işlemlerinden oldukça farklıdır. Dişlerin kendi tonunun 2-3 ton fazlasına kadar beyazlama sağlanabilir.

Kişilere özel bir şekilde uygulanan beyazlama işlemleri dişlerin yapısına ve hastaların beklentilerine göre farklı yöntemler kullanılarak uygulanır. Dişlerin beyazlatılması için uygulanan tedaviler dışında iş macunu, gargara gibi ürünlerle de beyazlık sağlanması bazı durumlarda mümkün olabiliyor. Fakat bu beyazlatma ürünleri yapılan tedaviler kadar etkili ve kalıcı olmamaktadır.

Dişlerin renklerinde beyazlık sağlanması için uygulanan tedavilerin öncesinde hasta muayene edilerek diş taşı, çürük, ağız içi yara olup olmadığının görülmesi gereklidir. Sonrasında bu şekilde bir sağlık sorunu oluşması halinde kullanılan beyazlatıcı maddeler bu açık yaralardan içeri gireceğinden mutlaka önce bu sorunların tedavisi sağlanmalı olup sonrasında beyazlatma işlemleri uygulanmalıdır.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Yöntemleri

Dişlerde renklerin düzelmesi, gülüş açısından estetik bir görünüm sağlanabilmesi için uygulanan diş beyazlatma işlemleri kişilerin durumlarına özel olan yöntem tercih edilerek uygulanır. Ofis tipi beyazlatma işlemleri etkileri oldukça hızlı ve kalıcı olan bir diş tedavisidir. Diş taşı temizlemesi yapılarak süreç başlar ve kişinin renk değişimine neden olan etkenlerden uzak durması önerilir. En hızlı olan ve etkili olan bir beyazlatma yöntemi olup diğer yöntemlere göre daha kalıcı beyazlık sağlanabilir.

Sigara ve alkolden uzak durulması önerilen hastaların işlemler sonrasında düzenli bir şekilde ağız bakımı yapması gereklidir. Ev tipi beyazlatma yöntemi hastaya özel olan plastik bir ağızlık tasarlanır ve bu ağızlık içerisine beyazlatmayı sağlayan jellerin sürülerek hastanın ağzında kullanması sağlanır.

Günde 8 saate kadar takılması önerilirken bir hafta sonra istenen sonuçlar elde edilmiş olur. Diş beyazlatılması için uygulanan yöntemler dışında kombine ve tek diş beyazlatma yöntemleri de tercih edilebilir. Bu yöntemlerin hangilerinin kullanılması gerektiği uzman hekimler tarafından belirlenerek süreç sağlıklı bir şekilde ilerlemelidir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) İşleminin Yan Etkisi Var Mıdır?

Tüm tedavilerde olduğu gibi diş tedavilerinden biri olan diş beyazlatma tedavileri son derece önemli ve yan etki oluşabilen tedavilerdendir.

Yan etki olarak hassasiyet görülmesi söz konusu olup bu durumun oluşması normal karşılanır.

Doğru yöntemler uygulanması halinde herhangi bir yan etki oluşmayıp son derece sağlıklı bir sürecin geçirilmesi söz konusudur. Dişler üzerinde ya da ağız içerisinde farklı bir durumun oluşması hissedilmesi halinde mutlaka hekimlere başvurulması önem taşır. Erken dönemde oluşan yan etkiler uzman diş hekimlere bildirilmesi halinde kısa sürede çözümlenebilir.

Diş Beyazlatmanın (Bleaching) Yan Etkileri Nelerdir?

Dişlerin beyazlatılması için kullanılan jel ürünler doğal içeriklere sahip olup ağız içiyle uyumlu bir şekildedir.

Dişlerin beyazlığını sağlayan ürünler üzerinde ya da uygulanan işlemlerde bir yan etki oluşması söz konusu olmayıp mutlaka öncesinde muayene edilmesi önem taşır.

Ağız içi açık yara ya da farklı bir diş sorunu oluşmuş ise öncesinde tedavi edilerek beyazlatma işlemleri uygulanmalıdır.

Diş Beyazlatmaya (Bleaching) Neden İhtiyaç Duyulur?

Dişler kişilerin bakımlı olmasında ilk önemli etkendir. Dişlerde farklı nedenlere bağlı olan renk değişimleri psikolojik olarak olumsuzluklara neden olurken aynı zamanda gülümsemelerinde saklanmasına neden olacaktır.

Bu nedenle dişlerdeki sararma ya da renk değişimleri diş beyazlatma tedavileri uygulanarak çözümlenmelidir.

Evlerde uygulanan karbonat ya da farklı doğal ürünlerle beyazlatma kısa süreli çözümler sunarak diğer diş tedavisine göre daha maliyetli olabilir. Mutlaka dişlerde oluşan renk değişimleri hakkında uzman hekim görüşü alınarak tedavi aşamasına geçilmelidir. Bu şekilde uzman hekimler yardımıyla yapılan tedavilerde kalıcı, etkili ve daha kısa sürede sonuç alınabilir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Sonrasında Hassasiyet Oluşur Mu?

Diş beyazlatma yöntemleri yan etkileri olabilecek bir diş tedavisi olup en sık görülen yan etkisi hassasiyet oluşumudur. Hassasiyet oluşumları genel olarak 48 saat içerisinde geçmesi planlanan bir oluşumdur. Normal ve beklenen bir durum olan hassasiyet oluşması diş macunları ya da farklı işlemlerle azaltılabilir. Geçmeyen bir durum söz konusu olup kişilerin kendini oldukça rahatsız hissetmesi halinde beyazlatma tedavisi kesilmelidir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Diş Yapısına Zarar Verir Mi?

Diş minesi ya da diş üzerinde yapılan diş beyazlığı sağlama uygulamalarında diş yapısına herhangi bir zararı olduğu kanıtlanmamıştır. Yapılan araştırmalarda kullanılan diş beyazlatma malzemelerinin diş yapısına ya da diş minesine herhangi bir zararı görülmemiştir. Bu nedenle oldukça güvenli ve sağlıklı bir uygulamadır.

Dişler Beyazlığını (Bleaching) Nasıl Kaybeder?

Dişlerde farklı renklenmelerin oluşması birçok farklı etkene bağlı olarak değişiklik gösterir. Genetik bir bozukluk, kullanılan antibiyotik ve ilaçlar, gün içerisinde yenilen yiyecekler sonrası bakım uygulanmaması, alkol ve sigara tüketiminin olması gibi durumlar dişlerde renk değişimi yapabilir.

İç ya da dış renklenme olarak iki gruba ayrılan diş renklenmeleri için mutlaka bir uzman hekim görüşü alınarak tedavi süreci başlatılmalıdır.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Merkezleri

Dişlerin renklenmesinin önüne geçerek tedavi sürecine girilmesi için uzman hekimlerin müdahale etmesi önem taşır. Uygulamaların güvenli ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi işlem yapılacak merkeze ve uygulamayı yapacak hekime göre değişkenlik gösterir.

Merkezlerin hijyen olması, kullanılan malzeme kalitesi, hekimlerin uzmanlık alanları diş beyazlatma uygulama sürecinden sonra başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. İyi araştırma yapılması seanslar öncesi bu nedenle oldukça önemlidir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Yapanlar

Beyazlatma ve renk değişimlerinin önüne geçebilmek için uygulanan tedavilerin mutlaka uzman bir diş hekimi tarafından yapılması önemlidir. Bu sayede her işlemde olduğu gibi riskler en aza indirilerek en doğru tedavi şekli belirlenebilir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Fiyatları 2022

Diş beyazlatma işlemleri farklı fiyatlarla hastalara özel bir şekilde uygulanmalıdır. Bu durumun en önemli nedenleri diş beyazlatma için kullanılan malzemeler, uygulanan yöntemler, hastanın durumu, merkez ve uzman hekimdir.

Her tedavi kişilere özel bir şekilde planlandığı için mutlaka işlemlerden önce bir hekim muayenesi gerekli olup sürece karar verilmesi gereklidir.

Bu sayede tedavi süreci detaylı görüşülebilirken uygulanacak tedavinin maliyetleri hakkında da hasta bilgilendirilmiş olur. Diş beyazlatma (bleaching) fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.