Liposuction Hakkında

Liposuction, başvurulan zayıflama yöntemleriyle birlikte yağ dokularının vücuttan dışarıya atımı gerçekleştirilmediği zamanlarda devreye giriyor.

Fazla olan yağ dokuları bazı kişilerde spor ve egzersizle dışarıya atımı olmaz.

Liposuction bundan kaynaklı olarak da vücudun daha iyi şekil alması ve bu yağ dokularının daha sağlıklı yöntemle dışarıya atılması için oldukça elverişlidir.

Liposuction Nedir?

Anestezi uygulaması altında gerçekleştirilir. Yağ dokuları önce akışkan hale getirilir ve daha sonrasında vakum yöntemiyle birlikte vücuttan dışarıya uzaklaştırılır.

İnatçı yağların dışarıya atımını kolaylaştırmak için uygulanır ve kesinlikle liposuction zayıflama yöntemi değildir.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Uzman hekim tarafından gerçekleştirilen ve herhangi bir zararı olmayan tedavi yöntemidir. İşlem öncesinde ön muayene gerçekleştirilir ve ardından planlama yapılır. Yapılan planlama ile birlikte hangi bölgeye operasyon uygulanacağı belirlenir. Uygulanacak olan yönteme karar verilir. İşleme başlamadan önce hastaya anestezi uygulaması yapılır.

Anestezi uygulamasıyla birlikte daha ağrısız bir işlem uygulanması sağlanır. Daha sonra işlem yapılacak olan bölgedeki yağ dokularını akışkan hale getirilir.

Tercih edilen yönteme göre teknik farklılık gösterir. Ardından kesi yardımı ile birlikte yağ dokularına ulaşılır. Vakum yöntemiyle birlikte emilimi sağlanır. Bu sayede yağ dokuları tahribe uğradığı için daha basit bir şekilde dışarıya atılır.

Liposuction Öncesi

İşlem öncesinde kişinin herhangi bir ciddi rahatsızlığı olup olmadığına bakılır. Kalıtsal ve genetik hastalıkların olmaması büyük önem arz eder. Mutlaka kişinin tıbbi geçmişi göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmesi gerekiyor. İşlemden önceki iki haftalık süreçte alkol, sigara ve zararlı alışkanlıklara bir süreliğine ara verilmesi gerekecektir.

Ağır spor ve egzersizlere ara verilerek iyileşme sürecinin, operasyonun başarılı sonuçlanması sağlanır. Dikkat edilen bu hususların mutlaka işlem sonrasında da devam ettirilmesi gerekir.

Bir süreliğine şekerli, yağlı, baharatlı ve hamur işine ağırlık vermeden hafif gıdaların tüketilmesi gerekir. Daha çok sebze, meyve ağırlıklı beslenmeli, tuz ve şekerden kaçınarak formun korunması gerekir.

Liposuction Kimler İçin Uygundur?

Gerçekleştirilecek olan operasyonda mutlaka kişinin herhangi bir sağlık problemi olmaması gerekir.

Tıbbi prosedür gereğince kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Yeni doğum yapan, emziren kişiler için uygun değildir.

Gerçekleştirilen egzersiz ve sporlara rağmen herhangi bir sonuç alınmazsa bunun sonucunda liposuction uygulamasına başvurularak fazla yağ dokular vücuttan dışarıya atılır.

Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Üç farklı teknikle liposuction uygulaması gerçekleştirilebilir. Bu uygulama yöntemleri Lazer, Ultrasonik ve Islak teknik şeklinde sınıflandırılabilir.

Vücut yapısına uygun olan yönteme karar verilir ve bölgesel yağlanma sorunu ortadan kaldırılarak işlem gerçekleştirilir.

Yöntemler, kendilerine göre farklı tekniklerle uygulanır. Bu sayede hastaya en uygun olanı tercih edildikten sonra operasyon gerçekleştirilir.

Vaser Liposuction

Bölgesel yağlanma sorunu vücudumuzun herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Yapılacak olan vaser liposuction ince kanüllerden yardım alarak gerçekleştirilir.

Tek başına uygulanabilir özelliği vardır. Cerrahi uzmanlar tarafından yapılır.

Yağ dokularına uygulanan yüksek frekanslı ses dalgaları sayesinden akışkan hale gelmesi sağlanır. Böylelikle vücuttan dışarıya atımı yapılır.

Lazer Liposuction

Yapılan diyetlerin ve sporların yetersiz kalması durumunda cerrahi yöntemlere başvurulur. Bunlardan bir diğeri ise liposuctionın lazer yöntemi olarak ele alınır.

Daha çok yüz, çene, gıdık gibi bölgelere uygulanan yöntemdir.

Lazer uygulamasıyla birlikte yağ dokuları tahribe uğrar ve ardından vakum yöntemiyle vücuttan dışarıya atımı gerçekleştirilir.

J-plasma ile Liposuction

Vücudun sıkılaştırılması, boyun ve yüz bölgesinin daha sıkı hale gelmesini sağlamak adına J plasma uygulaması yapılır.

Cilt sıkılaşır ve aynı zamanda gençleşmeye yardımcı olan tedavi yöntemidir. Radyo frekans enerjisiyle birlikte helyum gazı birleşerek uygulama yapılır.

Daha etkili olabilmesi adına Liposuction yöntemiyle birlikte tercih edilir.

Liposuction En Sık Nerelerde Tercih Ediliyor?

Kadınlar ve erkekler tarafından sıklıkla tercih edilen tedavi yöntemidir. Ağrısız bir şekilde gerçekleştirildiği için hastalar için konforlu bir operasyon olarak bilinir.

Kadınlar sıklıkla uyluk, göbek, kalça bölgesine sıklıkla uygular. Erkekler ise daha çok yağ dokularının sıklık gösterdiği karın bölgesine uygulamış olur.

Liposuction Sonuçları Kalıcı mıdır?

Yapılan liposuction uygulamasının kalıcı olduğunu söylemek mümkündür. Fakat bu kalıcılık sürecinin daha uzun vadeli olmasını sağlamak için verilen talimatlara uyulması büyük önem taşır.

Böylelikle özel korse giyme, zararlı gıdalardan kaçınma ve düzenli spor yapma durumunda bunun daha da mümkün hale gelmesi sağlanır.

Liposuction Ameliyatı Sonrasında Neler Yapmalıyım?

İşlem gerçekleştikten sonra dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Bunların alkol, sigara, kan sulandırıcı ilaç kullanımına ara vermek gerekir.

Böylelikle hem tedavinin hem de iyileşme sürecinin olumlu yönde tamamlanması sağlanır. Özel korse giyilmeli, verilen talimatlara uyulması gerekir. Aşırı şeker ve tuz tüketiminden kaçınılmalı.

Ağrılar Çok Olur Mu?

İşleme başlamadan önce anestezi uygulaması yapılır.

Genel anestezi uygulandığı için hastanın ağrı hissetme durumu yoktur. Fakat işlem tamamlandıktan sonraki birkaç gün içinde hafif ağrılar görülebilir.

Ağrıların dindirilmesi ve kontrol altına alınması için doktorun önerdiği ilaçların tüketilmesi gerekir.

Liposuction Tekniği Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Yağ aldırma operasyonu olarak bilinen bu teknik, son zamanlarda sıklıkla tercih edilir. Kadınlar ve erkekler tarafından tercih edilen bu yöntemde, uygulama bölgesi değişkenlik gösterir.

Kadınlarda; uyluk, karın ve boyun kısmı ön plandayken, erkeklerde karın bölgesi sıklıkla tercih edilir. Bununla birlikte diz, basen ve bel bölgesine de rahatlıkla uygulanabilir.

Liposuction Ameliyatı Genel Anestezi ile mi Yapılır?

Yapılacak olan liposuction uygulamasında anestezi yapılır. Anestezi uygulaması sayesinde işlemin kısa süre içinde tamamlanması ve hastanın ağrı hissetmemesi sağlanır.

Bu yüzden genel anestezi uygulamasından yardım alınarak işlem gerçekleştirilir.

Liposuction Ameliyatı Riskleri Nelerdir? Yan Etkisi Var Mıdır?

Yağ aldırma operasyonu olarak bilinen bu uygulamada risk faktörü yok denecek kadar azdır.

Tercih edilen yöntem ve tekniğe göre hafif komplikasyonlar oluşabilir. Bunlar morluk, uyuşma, şişme gibi yan etkilerdir.

Kısa süreli olan yan etkiler olduğu için kişiye zarar vermez.

Liposuction Kilo Verme Amacıyla Yapılabilir Mi?

Yağ aldırma operasyonu olarak bilinen liposuctionın kilo verme amacıyla kullanılmadığı bilinmelidir.

Çünkü kilo vermek için değil, inatçı yağ dokularından kurtulmak için başvurulan tedavi yöntemi olarak biliniyor.

İşlem öncesinde ön muayene yapılmalı ve planlama gerçekleştirilmeli.

Bir Seferde Kaç Litre Yakınabilir? Liposuction Tekrar Yapılabilir Mi?

Vücut fonksiyonlarının bozuntuya uğramadan işlemin yapılması uygun görülür. Bu yüzden güvenilir ve alanında uzman kişilerden yardım alındığından emin olmak gerekir.

Yapılan işlemde kişinin rahatsızlık durumu göz önünde bulundurulur ve yakılacak olan yağ miktarı belirlenebilir.

Ortalama olarak 4-5 litre yağ yakımı yapılabilir. İhtiyaç durumunda uzman hekimin onayı üzerine tekrarlanabilir.

Liposuction Hangi Durumlarda İşe Yaramaz?

Kişinin herhangi bir rahatsızlığı varsa bu işlemin etkili olduğunu söylenemez.

Özellikle hamilelik, kronik ve genetik rahatsızlıkların oluşumunda uygulanması önerilmez.

Bundan kaynaklı olarak önce hastanın rahatsızlığı giderilir ardından liposuctiona geçilir.

Lazer Lipoliz Nedir ve Liposuction ile Farkları Nelerdir?

Lazer lipoliz olarak bilinen uygulamanın yağ hücresinin tahribe uğratılarak patlatılmasını sağlayan yöntemdir. Bir nevi yağ aldırma yöntemi şeklinde de bilinir.

Bölgesel yağlanma probleminden kurtulmak için başvurulan tedavidir. Yüz ve çene altı bölgesinde oluşan sarkık, gevşekliğin giderilmesinde etkili olur.

Lazer lipoliz ile liposuction uygulamasındaki fark yağ dokularının vücuttan dışarıya atımındaki şekil ile alakalıdır. Liposuctionla birlikte yağ dokuları ince kanüllerle atılırken, lazer lipolizle birlikte idrar yoluyla atımı gerçekleştirilir.

Yağ Alınan Bölgelerde Tekrar Yağ Oluşur Mu?

Yapılan liposuction uygulaması sonrasına tekrardan yağ oluşumu meydana gelir mi gibi soru işaretleri oluşmaya başlar.

Oldukça önemli ve merak edilen bir konu başlığıdır.

Yapılan operasyonun uzman hekim tarafından gerçekleşmesiyle birlikte yağ oluşumunun tekrardan ortaya çıkma durumu oldukça nadirdir.

Yağ Alma Ameliyatı Kilo Verdirme Amacıyla Yapılabilir Mi?

Yağ aldırma operasyonu, kilo vermek amacıyla gerçekleştirilemez. Bunlar farklı yöntem ve tekniklerin kullanımıyla gerçekleştirilir.

Bu yüzden kilo vermek amacıyla bu yönteme başvurulması mümkün değildir. Rahatsızlık durumuna göre farklı tedaviler uygulanır.

Bir Seferde En Fazla Ne Kadar Yağ Alınır?

Yağ aldırma operasyonları, kişiden kişiye değişim gösterir. Yakılacak olan yağ dokusunun miktarı ortalama olarak 4-5 litre şeklinde ele alınabilir.

Fakat hasar durumu küçük olan kişilerde bir miktar azalma gösterir. Vücut yapısının bozulmadan uygulanması büyük önem taşır.

İstenilen Her Bölgeden Yağ Alınabilir Mi?

Bu konuda kesin bilgi alabilmek adına ön muayene gerçekleşmesi gerekiyor.

Çünkü bazı durumlarda hastanın başka bir rahatsızlığından kaynaklı olarak tedavinin uygulanması mümkün olmayabilir.

Bundan dolayı işlem öncesinde uzman hekimle görüşme sağlayarak hangi bölgeden yağ alınacağı belirlenmeli.

Ameliyat Sonrası Korse Ne Kadar Süreyle Giyilir? Sonrasında Neler Yapmak Gerekir?

Ameliyat tamamlandıktan sonra giyilen özel korse sayesinde vücut yapısının daha da düzgün hale gelmesi sağlanır. Korsenin düzenli kullanılması durumunda sağlıklı sonuçlar alınır.

3-4 hafta düzenli aralıklarla giyilmesi gerekir. Alınan gıdaların sağlıklı olduğuna emin olmak gerekir.

Zararlı gıdalardan kaçınarak formun korunması ayrı bir konu başlığıdır.

Liposuction Fiyatları 2022

Fiyat bilgisi hakkında detaylı bilgi alabilmek için işlemin yapılacağı sağlık merkeziyle birlikte görüşme yapılabilir.Bu sayede daha güncel ve daha doğru liposuction fiyat bilgisi alındığından dolayı işlemin uygulanmasına karar verilebilir. Liposuction fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.