Meme Küçültme Nedir?

Meme Küçültme, fazla olan dokunun çıkarılarak memelerin istenilen boyuta getirilme işlemidir. Fazla olan dokunun çıkarılarak memelerin istenilen boyuta ulaşmasına yardımcı olan küçültme işlemleri büyüklüklerden kaynaklı oluşan sorunların giderilmesine de fayda sağlayan önemli operasyonları içerir.

Memelerin büyük olmasından dolayı oluşan sağlık sorunları estetik açıdan daha çok rahatsız edici bir hal almasından dolayı göğüslerdeki fazla olan dokunun çıkarılmasıyla göğüslerin sağlığına kavuşmasına yardımcı olunur.

Küçültme operasyonları kadın ya da erkek fark etmeden herkese güvenle uygulanabilen ve doğru tekniklerle yapılması halinde başarılı sonuçları olan bir operasyondur.

Göğüs Küçültme Estetiği

Doğum süreci, emzirme ve kilo alıp verme gibi durumlarda göğüslerin toparlanması ve küçültülmesi için meme küçültme operasyonları tercih edilir.^Özellikle kadınlar için ayrı bir estetik öneme sahip olan göğüslerin küçültülmesi estetik ve sağlık açısından oluşan olumsuzlukların giderilmesinde fayda sağlar.

Estetik operasyonlar arasında yer alan küçültme işlemleri uzman hekimler eşliğinde ve doğru yöntemlerin kullanılmasıyla steril şartlarda uygulanırsa sürecin başarısı sonuçlara yansır. Bu nedenle estetik uygulamalarda bu kriterlere dikkat edilmesi önem taşır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Cerrahi bir uygulama olan meme küçültme operasyonları kişilere göre değişen farklı yöntemlerin kullanılmasıyla uygulanır. Öncelikle tüm tetkiklerin yapılması ve ardından hastanın öncesi, sonrası için planlamaların yapılması gereklidir. Genel olarak günümüzde sıklıkla lolipop kesi işlemleri uygulanır.

Hasta genel anestezi altında olmasından dolayı bir acı ya da ağrı hissi yaşamaz. Operasyon 3-4 saat gibi bir sürede hastanın durumuna göre tamamlanır.

Meme üzerinden doğru yöntemle açılan keşiden yağ ve deri dokusunun fazla olan kısmı çıkarılarak meme istenilen boyuta ulaşır. Sonrasında kapatılarak hasta gözlemlenmek üzere dinlenmeye alınır. Kısa sürede tamamlanan pratik cerrahi bir uygulama olup doğru şekilde uygulanması halinde son derece güvenlidir.

Meme Küçültme Yöntemleri

Ameliyat ya da estetik işlemlerde genel olarak farklı tekniklerin uygulanması hastanın durumuna göre farklılık gösterir. Ters T ve lolipop kesi meme küçültme operasyonlarında kullanılan yöntemler arasında yer alır. Hangi yöntemin uygulanacağına bağlı olarak hasta bilgilendirmelidir ve iz kalma olasılıkları operasyon öncesinde mutlaka görüşülmelidir.

Operasyonda tercih edilen yönteme bağlı olarak izler dairesel ya da T şeklide memenin alt kısmında yer alır. Zaman içerisinde kaybolan ve meme dokusunun altında yer almasından dolayı görülmeyen bu izler estetik bir sorun oluşturmazlar.

Meme Küçültme Öncesi

Memelerin küçültülmesi için uygulanan estetik operasyonlarda öncesi ve sonrası görünüm oldukça önemlidir. Bu nedenle mutlaka hasta uygunluğu belirlenmesi ardından görünümler fotoğraflanarak hastaya uygun bir plan dahilinde süreç başlatılmalıdır.

Cerrahi bir operasyon olmasından dolayı kan sulandırıcı ilaç kesilmeli, sigara içilmesi operasyondan 2 hafta öncesinde bırakılmalıdır.

Kanser ya da farklı bir rahatsızlık söz konusu ise uzman hekimler mutlaka bilgilendirilip beklentiler doğru bir şekilde hekimlere aktarılmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Teknikler ve yöntemler hastanın durumuna göre farklılık gösterirken en sık kullanılan meme küçültme operasyonu teknikleri lolipop, ters T ve grft tekniğidir. Bu yöntemlerde kesiler farklı şekilde açılarak hastanın fazla olan deri ve yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılır. Doğru teknikler kullanılması halinde memeler küçülerek istenilen başarı sağlanmış olunur.

Lejour (lolipop izle meme küçültme)

Meme ucunun çevresinde kesi açılarak fazla olan yağ ve deri dokusunun çıkarılmasının sağlandığı küçültme yöntemidir. Meme ucu yukarı doğru taşınabilir ve dren kullanılarak operasyon başarılı bir şekilde tamamlanır.

Test T İzle Meme Küçültme

Memenin alt kısmından T şeklinde bir kesi açılır ve fazla olan dokular çıkarılmasıyla memelerin küçülmesi sağlanır. Her iki yöntemde dren takılarak hastaların bir gün hastanede kalması istenir.

Greft Tekniği ile Meme Küçültme

greft yöntemiyle memelerin küçülmesi genel olarak çok büyük memelere sahip ve emzirme planları olmayan kadınlar üzerinde uygulanan bir küçültme tekniğidir. Meme ucuna yapılan bu müdahalede doku kaybı oluşur ve bu nedenle pek tercih edilmeyen bir tekniktir.

Meme Küçültme Riski Var mı?

Her cerrahi uygulamada olduğu gibi meme küçültme operasyonlarında da risk bulunur.

Enfeksiyon ve kanama başta olmak üzere meme ucunun hissizliği, doku kaybı, yara izi, morarma gibi riskler bulunur.

Risklerin en aza indirilmesi için mutlaka uzman bir hekimin süreci yönetmesinin yanı sıra hastaya uygun tekniklerle işlemlerin yapılması gereklidir.

Meme Küçültme Sonra İz Kalır mı?

Kesinin açıldığı bölgeye bağlı olarak operasyon izleri görülebilir. Tercih edilen tekniğe bağlı olarak ufakta olsa görülen izler meme altı ya da ucunda olup meme altında yer alması halinde karşıdan görülmesi olası değildir.

Meme Küçültme Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Memelere uygulanan küçültme işlemleri sonrası drenlerin çıkarılması ve durum gözlemlenmesi için hasta bir gece hastanede kalmalıdır. Sonrasında iyileşme süresi hastanın durumuna göre değişkenlik gösterir. 2 hafta sonunda ağır olmamak şartıyla iş yaşamına dönebilir.

Meme Küçültme Sonra Çok Ağrı Olur mu?

Genel anestezi altında gerçekleşen operasyon süresince ağrı ya da acı hissi hastada oluşmaz. İşlemler sonrasında anestezi etkisi geçmesi halinde ağrı oluşumu olabilir. Bu gibi durumlarda uzman hekimlerin önerdiği ağrı kesiciler kullanılarak dinlenme önerilir.

Meme Küçültme Kansere Sebep Olur mu?

Meme üzerinde uygulanan küçültme operasyonlarında herhangi bir rahatsızlık ya da kanser oluşması söz konusu değildir. Aksi halde fazla olan doku çıkarılmasıyla gerçekleşmesinden dolayı kanser ihtimalinin de yok edilmesi sağlanabilir.

Meme Küçültme Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Sürecin başarılı bir şekilde tamamlanması sonrasında uygulanan kurallara bağlıdır. Toparlanmanın ve iyileşmenin hızlı olması için mutlaka hekimlerin önerdiği süre boyunca sporcu sutyeni kullanılmalıdır. Hastanede bir gece kalınması ardından 2 hafta süreyle dinlenilmesi önerilir.

2 ay boyunca ağır aktivitelerden kaçınılması, kol ve omuzların zorlanmaması gereklidir. Dikişler bir hafta sonra olan kontrolde alınır ve hasta konforlu bir şekilde gündelik yaşama dönebilir.

İyileşme süresi boyunca acı, ağrı, kızarma ya da farklı bir olumsuz durum oluşması halinde mutlaka uzman hekimler bilgilendirilmelidir. Memelerin gerçek istenen görünüme kavuşması bir yıl gibi bir sürede tamamlanır ve bu süre boyunca koruma sağlanarak hekimlerin önerilerine uyulması önem taşır.

Meme Küçültme Ameliyatını SGK Karşılar mı?

Göğüslerin küçültülmesi ya da büyütülmesi estetik kaygılar sonrasında olan operasyonlardır. Bu nedenle SGK kapsamına alınmadan özel karşılanması gereken operasyonlar arasına girer.

Küçültme operasyonlarında memelerin büyüklükleri ciddi sağlık sorunları oluşturması halinde bazı durumlarda uzman hekimlerin kontrol etmesi ve sonrasında estetik bir sorun olmadığının kanısına varılması SGK ile görüşülerek mali bir yarımda bulunulabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2022

Göğüslere uygulanan meme küçültme operasyonları diğer tüm estetik uygulamalar gibi kişilere özel bir planlama ile yapılır.

Memelerin boyutları, nasıl bir işlem uygulanacağı, hangi yöntemin kullanılması gerektiği, hastanın ve hekimin durumu, operasyon merkezi gibi etkenler fiyatların değişmesinde rol oynar.

Bu nedenle mutlaka operasyon öncesinde muayene olunması ve süreç hakkında bilgi alınırken fiyatlar hakkında da görüşülmesi önem taşır. Meme küçültme ameliyatı fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.