Nazolabial Dolgu Nedir?

Nazolabial Dolgu, burun deliklerinden ağız kısmına kadar olan bölgeye uygulanan işleme denir. Bu alandaki oluk kısmında zaman içerisinde deformasyonlar meydana gelebilir. Bu bölgede oluşan çizgiler kişinin yorgun, asık suratlı ve hasta görünmesine neden olur. Halk arasında gülme çizgisi olarak bilinen bu çizgi yaşın ilerlemesine bağlı olarak mimik yapmadan belirgin bir şekilde fark edilir.

Çizgi içerisinde bulunan hücrelerin dolgu maddesi ile doldurularak esnekliğini geri kazanmasını sağlamaktır. Özellikle 25 yaş ve sonrasında kollajen üretimi durmuş kişiler bu alandaki kırışıklıklardan rahatsız olabilir. Nazolabial dolgu sayesinde ömür boyu bu çizgilerden kurtulmak mümkündür.

Nazolabial Dolgu Ne Zaman Gerekir?

İşlem yapılması için herhangi bir yaş sınırı ve zaman sınırlaması yoktur. Hem tedavi hem de koruyucu önlem olarak işlem uygulanması mümkündür. Genellikle 18 yaşını dolduran kadın ve erkekler tarafından tercih edilir. Yüz bölgesinde yeterli oranda yağ hücresi bulunmayan ve kırışıklıklardan şikâyeti olan kişiler istedikleri zaman bu işlemi yaptırabilirler.

Kişiler yüz bölgesinde bulunan kırışıklıklar nedeni ile olduklarından daha yaşlı ve yorgun görünebilirler. Sağlıklı bir cilt yapısı olmayan kişiler ne kadar makyaj yaparlarsa yapsınlar istedikleri genç görüntüyü yakalayamazlar.

Bu nedenle dolgu uygulamasına ihtiyaç duyulur. Bazı kişiler estetik kaygılar yaşadıkları için ileriye dönük bu işlemi tercih edebilirler. Bu nedenle uzman hekime giderek dolgu uygulaması yaptırabilirler.

Nazolabial Dolgu Öncesinde Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Dolgu işlemi öncesinde hekim tarafından fiziki muayene gerçekleştirilmelidir. Dolgu maddesi bir seansta enjekte edilmediğinden tedavi planı çıkartılır. Hekim gerekli kontrolü yaptıktan sonra hastaya bilgi verir. Yapması gerekenler ve işlem konusunda hastayı aydınlatır.

İşlem için randevu verilen günde ciltte makyaj bulunmaz. Kan sulandırıcı ila kullanan kişiler bu ilaç hakkında işlemi yapacak doktora bilgi verir.

Kronik rahatsızlığı olan ve daha önceden lokal anestezi ilaçlarına karşı reaksiyon gösteren kişiler bu konuda hekimi bilgilendirir. Alkol ve sigara gibi doku iyileşmesini etkileyen maddeler bırakılır. Operasyon yaptırmaya karar veren kişiler en az 10 gün öncesinde doktor ile görüşmelidir.

Nazolabial Dolgu Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Dolgu uygulaması sırasında dikkat edilmesi gereken en hassas nokta kişinin doğal mimik hareketlerinin tamamen kaybolmasını engellemektir. Yaşın ilerlemesine bağlı mimik izgileri derinleşebilir. Ancak genç ve cilt esnekliği olan kişilerde bu çizgiler sadece mimik yaparken görülür.

Bu nedenle hekim dolgu işlemi yaparken bu kriteri ön planda tutmalıdır. Kullanılan dolgu malzemesi FDA onaylı olmalı ve insan sağlığına zarar vermeyen bir maddeden üretilmelidir.

İnsan sağlığını düşünen ve kar amacı gütmeyen kurumlarda hizmet almak her zaman sağlıklı sonular elde etmenizi sağlar. Bu nedenle kurum seçimi yaparken bu kriter göz önünde bulundurulmalıdır. Nazolabial dolgu komplikasyon riski düşük olan bir medikal uygulamalıdır. Ancak kurumsal yerlerde işlem yapılmadığı sürece komplikasyon gelişebilir.

Nazolabial Dolgu Sonrasında Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

İşlem sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar hem işlemin etkisini artırır hem de doğal sonuçlar elde edilmesini sağlar. İşlem yapıldıktan hemen sonra günlük yaşantıya dönülebilir. Yüz kaslarını zorlayacak hareketlerden ve ani mimiklerden kaçınılmalıdır. İlk 48 saat boyunca cilde makyaj malzemesi sürülmemelidir. İlk 24 saat yüz yıkanmamalıdır.

Şişlik ve morarmaların engellenmesi için ilk gün soğuk kompres uygulanabilir. Dolgu maddesinin etkinliğini kaybetmemesi için kimyasal içeriği bulunan ürünler kullanılmamalıdır.

Alkol ve sigara gibi doku hasarına neden olan maddeler tüketilmemelidir. İlk 24 saat cilde masaj yapılmamalı ve uygulama alanına baskı yapılmamalıdır.

Nazolabial Dolgu Ne Zaman Yapılır?

Aynaya baktığında mimik çizgilerinden rahatsız olan ve sosyal ortamlarda özgüven eksikliği nedeni ile katılamayan kişiler istedikleri zaman bu işlemi yaptırabilir.

Cerrahi bir operasyon olmaması nedeni ile herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Kolajen üretimi mimik çizgilerinin belirgin olmasını engeller.

Cilt esnek olduğu için mimik çizgileri yer etmez. Ancak zaman ilerledikçe cilt altındaki kolajen üreten hücreler görevini yerine getiremezler. Genellikle işlem yaptıran kişilerin yaş ortalaması 35 ve üzeridir. Özellikle zayıf ve cilt altı yağ dokusu yeterli olmayan kişiler tarafından tercih edilir.

Nazolabial Dolgu Faydaları Nelerdir?

Doğru ve orantılı bir şekilde uygulandığı sürece kişilere bazı faydalar sağlar. Yaşlanma belirtilerinden olan kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Cildin daha din ve anlı bir görüntüye kavuşmasına imkan tanır. Canlı ve esnek görünen cilt her zaman kişinin olduğundan daha genç ve din görünmesini sağlar. Orantılı bir şekilde yapıldığı sürece doğal bir görüntü oluşturur.

Yüz germe gibi cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulmasını geciktirir. Gülme ve mimik esnasında kırışıklık görüntüsünü ortadan kaldırdığı için her zaman estetik ve güzel görünmesini sağlar. Kadın ve erkeklerin kendilerine olan özgüvenlerini artırır.

Sosyal hayatta daha aktif ve kendinden emin ilişkiler kurmada kişiye yardımcı olur. Erken dönemde uygulanan müdahale sonucunda ömür boyu kalıcı sonuçlar elde edilebilir. Kilo alma ve kilo verme gibi durumlarda dolgu uygulamasının sonucu etkileneceği için dikkat edilmesi gerekir.

Nazolabial Dolguyu Kimlerin Yapması Önerilmez?

İşlem etkisinin beklenildiği gibi olması ve işlem sonrasında herhangi bir sağlık probleminin gelişmemesi için bazı kişilere önerilmez. Kronik rahatsızlığı olanlar, kontrolsüz diyabeti olan kişiler, cildinde egzama ve sedef gibi rahatsızlığı bulunanlar ve alerjik bir cilt yapısına sahip olan kişilere önerilmez. Dolgu için kullanılan malzemeye karşı bazı kişilerin ileri derece hassasiyeti olabilir.

İşlem öncesinde ekişinin hassasiyetini belirlemek için vücudun farklı bir alanına deneme yapılır. Çok az miktarda dolgu maddesi cilt altına uygulanır. 15 dakika içerisinde herhangi bir kızarıklık ya da reaksiyon belirtisi görülmez ise dolgu yapılabilir.

Nazolabial Dolgu Yan Etkileri Nelerdir?

Bu zamana kadar yapılan işlemler incelendiğinde kesin ve ciddi bir yan etki ile karşılaşılmamıştır. Nadir görülen yan etkiler, morarma, şişlik, mimik kaybı ve enfeksiyon gelişmesidir. Morarma ve şişlik enjektör darbeleri nedeni ile meydana gelebilir. Herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan ilk 24 saat içerisinde kendiliğinden azalarak yok olabilir. Bu durumların engellenmesi için buz uygulaması yapılabilir.

Kişiye özel enjektörler kullanarak ve uygun antiseptik solüsyon kullanarak hijyenik bir işlem yapılabilir. Bu sayede enfeksiyon riski de ortadan kaldırılır. En nadir görülen yan etki mimiklerin tamamen ortadan kaybolmasıdır.

Uzman hekimler doğru oranda dolgu maddesi kullandıkları için doğal mimikleri koruyabilirler. Özellikle sinir hasarını engelledikleri için bu sorun oluşmaz. Komplikasyon riskini yok etmek için hekim seçiminde dikkatli olmak önemlidir. Genellikle plastik cerrahlar tarafından uygulanan bu işlem cildiye hekimleri tarafından da yapılabilir. Önemli olan hekimin bbu işlemi hangi sıklıkla yapıldığıdır.

Nazolabial Dolgu Etkisi Ne Kadar Sürer?

Dolgu maddelerinin vücutta kalıcılık süresi birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Nazolabial dolgu işleminin kalıcılık süresini etkileyen faktörler;

  • Kullanılan malzemenin kalitesi ve miktarı
  • İşlem sorası kişinin kullandığı cilt bakım ürünleri ve cilt bakım yöntemleri
  • İşlemin kaç seans uygulandığı ve seans aralıkları
  • Hekimin bu alandaki tecrübesi ve el becerisidir.

Genel olarak bakıldığında işlemin kalıcılık süresi ortalama 18 aydır. Bu sürenin sonunda aynı etkinin devam etmesi istenirse işlem tekrarlanmalıdır. Kişiler ciltte meydana gelen çizgilerden rahatsız olmaya başladıklarında tekrar hekime başvurarak talepte bulunabilirler. Doktor gerekli incelemeleri yaptıktan sonra gerek görürse ek seanslar düzenleyebilir.

Nazolabial Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

İşlem öncesinde uygulama bölgesi antiseptik solüsyon yardımı ile detaylı bir şekilde temizlenir. Enfeksiyon riskini en aza indirmek için dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Daha sonra lokal anestezi iin krem ya da enjektör yardımı ile ila uygulanır.

Yeterli uyuşma hissinin oluşması için en az 20 dakika beklenmelidir. Anestezi ilacı etkisini gösterdikten sonra belirli aralıklar ile nazolabial oluk içerisine dolgu maddesi enjekte edilir. Belirli aralıklar ile işlem yapılması sonucunda dolgunun cilde tamamen yerleştirilmesi sağlanır.

Kişinin dolgu malzemesini hissedip rahatsız olmaması iin dolgunun tamamı ilk seansta uygulanmaz. Bu nedenle en az 3 seans düzenlenir. Seans süreleri ortalama 30 dakikadır. Anestezi bekleme süresi bu sürenin içerisine dahil edilmiştir. Dolgu malzemesi cilt altına yedirilmelidir. Bu sayede en doğal sonuçlar elde edilir. Uzman hekimler bu kriteri iyi bildikleri için her zaman doğal ve başarılı işlem sonuçlarına sahiptir. Sizlerde doğal ve estetik işlem sonucuna sahip olmak isteseniz güvenilir hekimlere başvurmalısınız.

Nazolabial Dolgu İçerisinde Hangi Maddeler Bulunmaktadır?

Kullanılan dolgu malzemesi bazı özelliklere sahiptir. İlk olarak cilt altında ciddi bir reaksiyon geliştirmemelidir. Özellikle alerjik reaksiyonlara karşı onaylanmış madde olmalıdır. İşlem sonrasında ciltte kızarıklık ve enfeksiyon gibi yan etkiler oluşturmamalıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda bu kriterleri taşıyan en uygun madde insan vücudunda da yer alan hiyaluronik asittir.

Bu malzeme insan vücudu ile mükemmel bir uyuma sahiptir. Hücre çeperinde bulunan bu madde zaman içerisinde vücut tarafından emilir ve kaybolur.

Bu nedenle belirli periyotlar ile işlemin tekrar edilmesi gerekir. Nadir olarak kullanılan implant ürünler vardır. Ancak slikon malzemeden kullanılan bu maddeler alerjik reaksiyon riski taşıdığı için pek sık tercih edilmez.

Nazolabial Dolgu Ne Zaman Gerekir?

Yer çekiminin etkisi, yaşın ilerlemesi, dengesiz beslenme alkol ve sigara gibi ürünlerin tüketilmesi cildin daha hızlı yaşlanmasına ve kırışmasına neden olur. Yüz bölgesinde bulunan deriler vücudun diğer alanlarındaki derilerden daha ince ve zayıf olduğu için daha erken yaşlarda kırışır.

Özellikle mimik çizgisi dediğimiz nazolabial oluk kısa sürede yüz bölgesinde yer edinir ve her durumda belirginleşir. Erkekler sakal bırakarak bu çizgiyi gizleyebilirler. Ancak zaman ilerledikçe daha derinleşen çizgi sakal yardımı ile de saklanamaz.

Nazolabial oluk deformasyonlarının meydana gelmesinden kişi rahatsız oluyorsa bu işlemi yaptırabilir. Cerrahi bir operasyon olmadığı için işten izin alınması gerekmez ve kiş işlem sonrasında sosyal hayatına hemen dönebilir. Bu nedenle mimik çizgilerinden rahatsız olan kişiler diledikleri zaman nazolabial dolgu işlemini yaptırabilir.

Nazolabial Dolgu Fiyatları 2022

Estetik uygulamalar tıbbi bir gereklilik taşımaz. Kişinin sağlığını olumsuz etkilemez. Bu nedenle SGK Kurumu tarafından ödeme yapılamaz.  Ancak zaman içerisinde ciltte meydana gelen deformasyonlar insanların psikolojik sağlığını bozabilir. Bu nedenle tıp alanında yaşanan gelişmeler neticesinde her yıl farklı medikal estetik işlemleri yapılmaktadır.

İşlem maliyetleri hizmet veren kurumla tarafından belirlenir. İşlemin yapıldığı merkezin bulunduğu adres, tercih edilme sıklığı, verilen hizmet şekli, hekimin tedavi ücretleri ve hekimin bu işlemler için tercih edilme sıklığı önemlidir. Bu kriterler doğrultusunda işlem maliyetleri değişiklik gösterilir.

Nazolabial dolgu fiyatları hakkında detaylı bilgi almak ve işlem yaptırmak için kurumumuzu ziyaret edebilirsiniz. Nazolabial dolgu fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.