Yanak Dolgusu Nedir?

Yanak Dolgusu, yüz bölgesinde bulunan simetri bozukluklarının giderilmesi için yapılan uygulamaya denir. Cerrahi olmayan estetik uygulamaları son günlerde popüler işlemler arasında yer alır. Yüz bölgesi insanın yaşını gösteren önemli bir faktördür.

Yaşın ilerlemesi, kollajen üretiminin durması ve yer çekimi nedeni ile kırışıklıklar meydana gelir. Doğru miktarda ihtiyaç olan alanlara dolgu yaparak yaşlanma belirtileri ortadan kaldırılabilir. Anti-aging uygulamaları önceki yıllarda sadece kadınların tercih ettiği bir işlemken günümüzde erkekler de sık sık bu uygulamaları talep edebilir.

Yüz bölgesindeki deri bollaşmaları, çukurluklar ve torbalanma kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterir. Bu nedenle yanak dolgusu uygulanır.

Yanak Dolgusu Nasıl Yapılır?

İlk olarak yüz bölgesi uygun antiseptik solüsyon ile temizlenir. Lokal anestezi işlemi için micro uçlu enjektörle ilaç verilir. Cildin uyuşması için en az 15 dakika beklenir. İşlem öncesi belirlenen noktalara dolgu maddesi enjekte edilir. Orantılı ve doğal bir görüntünün yakalanması için yüz anatomisini çok iyi bilen hekimler tarafından uygulanmalıdır.

Yanak Dolgusu Kimlere Uygulanır?

Yanak bölgesinde deformitesi olan her erkek ve kadına uygulanabilir. Sedef ve egzama gibi cilt hastalığı olan, kanser tedavisi gören ve 18 yaşını doldurmayan kişilere uygulanmaz.

18 yaşın altında bulunan kişilerde hormon sistemleri değişken bir yapıya sahiptir. Bu yaşlarda kolajen üretimi de vücutta üst düzeyde olduğu için dolgu işlemi gerekli değildir.

Yanak Dolgusu İşlemi Öncesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İşlem öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar işlem sonucunu etkileyecek kriterlerdir. Başarılı bir işlem için hazırlık aşaması eksiksiz tamamlanmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlar doktor kontrolünde en az 10 gün önceden bırakılmalıdır. Diş tedavisi gören kişiler enfeksiyon riskini engellemek için dolgu işlemi ile birlikte yaptırmamalıdır.

İşlem yapılacak kişinin profilden fotoğrafı çekilir. Dolgu işleminin uygulanacağı noktalar belirlenir.

Yanak Dolgusu İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Dolgu uygulaması sonrasında hastaların dikkat etmesi gereke kriterler;

  • İşlem sonrası ilk 8 saat yanak bölgesine masaj yapılmamalı ve baskı uygulanmamalıdır.
  • 3 gün sıcak su ile banyo yapmaktan kaçınılmalı ve kese yapılmamalıdır.
  • Şiddetli ağrı, giderek artan morarma, ciltte uyuşukluk ve donukluk hissi yaşanırsa hemen doktora başvurulmalıdır.
  • İlk 1 hafta kan sulandırıcı ilaç, yeşil çay, alkol ve kafein içeriği yüksek olan ürünler tüketilmemelidir.

Sıraladığımız kriterlere dikkat edilmez ise uygulama sonrası komplikasyon gelişme riski yükselir ve ciddi sağlık sorunları oluşabilir.

Yanak Dolgusu Avantajları Nelerdir?

Tecrübeli hekim tarafından uygulanan dolgu işleminin birçok avantajı bulunur. Nazolabial oluk ve derin yanak olukları kapanır. Yüzün profil görüntüsü düzelir ve estetiği artar.

Yüzde bulunan asimetriler cerrahi işleme gerek kalmadan ortadan kalkar. Kişinin olduğundan daha genç görünmesini sağlar.

Yanak kısmında oluşan çökme ve diğer deformiteler düzelir. Yeterli oranda dolgu maddesi kullanarak gerekli alanlara uygulanan işlem sonucunda bu avantajları elde edebilirsiniz.

Yanak Dolgusu İşlemi Ne Kadar Süre Kalıcılığını Korur?

Uygulamanın kalıcılık süresi kullanılan dolgu maddesinin markası, kalitesi, işlem için kullanılan teknik ve kişisel bakım uygulamaları ile değişikli gösterebilir.

Ortalama 18 ay kalıcılığı vardır. Kişisel bakım ürünleri çok farklı markalar üretiminde satılır. Her markanın üretimde kullandığı etken maddeler ve ürün içerikleri birbirinden farklıdır.

İçerisinde kimyasal madde bulunan bakım ürünleri yüz bölgesine sürüldüğü zaman cilt altında bulunan dolgu maddesinin çözünerek erimesine neden olur. Bu nedenle yanak dolgusu yaptıran kişiler kullandıkları ürünlerin içeriklerine özen göstermelidir. Aksi halde 4 ay gibi kısa bir süre içerisinde işlemin etkisi ortadan kalkabilir.

Yanak Bölgesi İçin Dolgu Maddesi Ne Kadar Enjekte Edilmelidir?

Yanak bölgesinde gözaltı, elmacık kemiği ve çene alanlarına dolgu yapılır. Bu alanlardaki torbalanma, çukurluk ve deri bolluğu derecesine göre ortalama 1 mililitre madde enjekte edilir.

Hangi bölgeye ne kadar dolgu verileceğini uzman hekim gereken muayeneyi yaptıktan sonra belirler.

Fazla miktarda dolgu enjekte edilmesi işlem sonucunun doğal olmasını engeller. Estetik bir görüntü elde etmenin ilk kriteri orantılı işlem yapılmasıdır.

Yanak Bölgesinde Estetik Açıdan Görülen Problemler Nelerdir?

Estetik problemlerin farklı sebepleri olabilir. Genellikle karşılaşılan yanak sorunları, iki yanak arasında orantı farkını olması, gözaltı torbalanması, elmacık kemiklerinin düz olması neden ile kıvrımının olmaması ve sarkmadır.

45 yaş ve üzeri kişilerde çökme ve sarkma sorunları oluşur. Bu sorunun nedeni kolajen üretiminin durmasına bağlı olarak cildin yer çekimine karşı koyamamasıdır.

Genetik olarak yuvarlak yüz hatlarına sahip olan kişiler son yıllarda moda haline gelen uzun ve keskin yüz hatları isteyebilir. Yüz bölgesinde problem olmayan ve sadece hayalindeki yüz görüntüsüne sahip olmak isteyen kişiler de dolgu işlemini yaptırabilir. Hem estetik hem de tedavi amacı ile tercih edilen bir tekniktir.

Yanak Dolgusu Uygulamalarında Kişilerin Beklentisi Ne Olmalıdır?

Dolgu işleminin ömür boyu kalıcı olacağı ve cerrahi müdahaleler kadar keskin sonuçlar vereceği beklenmemelidir. Geçici ve kısa süreli tedavi olduğu kabul edilmelidir.

İşlem yaptıran kişiler doktorlarına işlemden neler beklediğini, işlemin etkisini ve sonucu hakkında detaylı bilgi almalıdır.

Medikal estetik uygulamaları cerrahi müdahaleler olmadığı için etkileri ömür boyu devam etmez. Bu nedenle beklentiler bu yönde olmalıdır. Yüz bölgesindeki deformasyonları çok fazla olan ve 55 yaş üzeri kişilerde dolgu işlemi beklenen sonucu vermeyebilir.

Yanak Dolgusu İşlemi Ne Kadar Sürer ve Kaç Kez Tekrarlanabilir?

İşlem süresi uygulama alanına göre değişiklik gösterir. Yanak bölgesinde birden fazla alana işlem yapılacak ise süre uzayabilir Genel olarak 20-60 dakika arasında değişiklik gösterir. Bu süre içerisinde anestezi uygulaması da dahildir. Dolgu malzemesi insan vücudu tarafından emilerek bir süre sonra yok olabilir. Bu nedenle 6-12 ay arasında tekrar edilerek işlem etkisi devam ettirilebilir.

İşlem sonrasında düzenli cilt bakımlarının yapılması ve cildin nem dengesinin sağlanması da işlemin etkisini artırır. Doktorunuzun tavsiye ettiği ürünleri kullanarak doğru teknikler ile cildin beslenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede yaşlanma belirtileri geciktirilir ve sarkmalar engellenebilir. İşlem tekrarına gerekli kontrolleri yaptıktan sonra hekim karar verebilir. Yanak dolgusu uzun süre kalıcılığı olan bir işlem değildir. İşlem etkileri azalmaya başladığında tekrar edilmelidir.

Elmacık kemiklerindeki çıkıntının azalması, çene sivriliğinin kaybolması ve yüzün yuvarlak bir hattının oluşması işlem tekrarının gerektiğini gösterir. Bu durumların yaşanma sıklığı kişiden kişiye değişiklik gösterir. İşlem sonrasında kilo alımına dikkat eden kişilerde işlem etkisi daha uzun sürer.

Yanak Dolgusu İşleminin Yan Etkileri Var Mıdır?

Yüz bölgesine uygulanan enjeksiyonun bazı yan etkileri olabilir. Alerjik reaksiyon, enfeksiyon, kanama, morarma ve sinir hasarıdır. Dolgu malzemesine karşı hassasiyeti olan kişilerde alerjik reaksiyon oluşabilir. Bu nedenle işlem öncesinde kişinin cildinin farklı bir bölümünde denenir. Hassasiyet ya da kızarıklık fark edilirse işlem yapılmaz.

Enfeksiyon riski kişiye bağlı olarak gelişir. İşlem sonrasında uygulama bölgesine dikkat edilmez ise enjektör darbelerinin olduğu yerde enfeksiyon oluşabilir. Kızarıklık ve hassasiyet başlarsa hemen doktora giderek muayene olunmalıdır. Aksi halde enfeksiyon artarak daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Nadir görülen ve ciddi bir komplikasyon olan durum ise sinir hasarıdır. İşlemi yapan hekimin yüz anatomisine yeterince hakim olmaması ve yanak bölgesindeki sinirleri zedelemesi nedeni ile gerçekleşir. İşlem sonrasında mimiklerde azalma, yüz hareketlerin kayma ve istenilen hareketlerin yapılmaması gibi durumlar sonucunda anlaşılabilir. Yanak dolgusu işleminde çok az kişide görülür. Tecrübeli ve doğru hekim tercihi yaparak bu komplikasyon riski ortadan kaldırılabilir.

Yanak Dolgusu Ağrılı Bir Uygulama Mı?

Estetik operasyonlar ve uygulamalar yapılırken dikkat edilen ilk husus hastanın konforudur. Gelişen teknoloji sayesinde geliştirilen lokal anestezi ilaçları ve kremleri ile estetik müdahaleler en konforlu şekilde gerçekleştirilir. Kullanılan anestezi kremlerinin etkisi ortalama 4 saattir. Bu süre zarfında yüz bölgesinde oluşan uyuşukluk nedeni ile ağrı ve acı hissi oluşmaz.

Bişektomi gibi uygulanan cerrahi işlemlerin iyileşme süreci hem uzun hem de ağrılıdır. Dolgu işlemi cerrahi bir operasyon değildir. Doku bütünlüğüne zarar vermez ve açık yara oluşturmaz.

Bu nedenle kısa sürede istenilen yüz formunun elde edilmesini sağlar. Ağrı oluşumu olmaması nedeni ile hastalar tarafından sık tercih edilir. Yanak dolgusu elmacık kemiği görüntüsü az olan ve yuvarlak yana şekline sahip olan ancak ağrı endişesi nedeni ile cerrahi operasyon yaptırmak istemeyen kişiler için uygundur.

Yanak Dolgusu Kalıcı Mı?

Dolgu maddeleri genellikle hyalüronik asit içeriğinden oluşur. İnsan vücudunun yapısında da bulunan bu madde zaman içerisinde vücut tarafından emilir ve yok olur. Bu nedenle dolgu uygulaması ömür boyu kalıcı değildir. Ortalama 18 ay içerisinde yok olur. Bu nedenle işlem tekrarı gereklidir. Bu sürenin sonunda doktor kontrolü yapılarak işlem için karar verilir.

Kalıcılık süresini etkileyen bazı faktörler de vardır. Kullanılan kişisel bakım ürünlerinin içerikleri, cilt bakım rutinleri ve alkol gibi zararlı maddelerin tüketimidir. Cilt bakım ürünlerinin içerikleri birbirinden farklıdır. Bazı markalar ürün içerisine kimyasal maddeler yerleştirebilir.

Böyle ürünler cilde zarar verirken cildin altında bulunan dolgu malzemesine de olumsuz etki yapar. Zaman içerisinde hızlı bir şekilde erimesine neden olur. Bu nedenle cilt bakımı ürünleri almadan önce hekiminize danışabilirsiniz.

Yanak Dolgusu Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Cilde yapılan dolgu işlemi sonrasında şişlik oluşması normaldir. Micro uçlu iğneler yardımı ile dolgu işlemi yapıldığı için enjektör darbeleri nedeni ile şişlik oluşması normaldir. Oluşan şişlikler kendiliğinden geçer.

İşlem sonrasında ilk 3 gün soğuk uygulama tavsiye edilir. Bu sayede şişliklerin artması engellenir.

Enjektör darbeleri deride hasar bıraktığı için hafif dereceli kanama ve yaralanma meydana gelebilir. Bu yaralar nedeni ile morluk oluşumu normaldir. Yanak dolgusu sonrasında ilerleyen morluklar için hekime başvurularak tedavi olunmalıdır.

Yanak Dolgusu Fiyatları 2022

İşlem maliyetleri belirlenirken farklı parametreler göz önünde bulundurulur. Dolgunun yapıldığı merkezin konumu, doktorun işlem ücretleri, doktorun bu alanda tanınması, kullanılan dolgu maddesinin içeriği, dolgu malzemesinin kalitesi, markası, işlem süresi ve uygulanacak olan alanın büyüklüğü önemlidir. Yanak dolgusu içerisinde elmacık kemiği ve çene dolguları da uygulanır. Bu nedenle kullanılan dolgu malzemesinin miktarı değişeceği için işlem maliyeti de artar.

Kullanılan ürünün kalitesi, hekimin yüz anatomisine yeterince hakim olması, işlem sırasında hijyen kurallarına eksiksiz uyulması ve kullanılan tüm ürünlerin kişiye özel olması gerekir. Bu şartlar sağlandığı taktirde hem başarılı hem de komplikasyon riski düşük işlem uygulanabilir.

Bu hizmeti veren kurumlar donanımlı ve insan sağlığına özen gösteren kurumlardır. Bu nedenle kurum seçiminde bu şartlar mutlaka aranmalıdır. Yanak Dolgusu Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.