Genital Estetiği Nedir?

Genital Estetiği, genital bölgede meydana gelen deformasyonların düzeltilmesi işlemidir. Kadınların kendilerine olan özgüvenlerinin artması için genital estetik uygulamalarına ihtiyaç duyulur. Genetik olarak labiaların büyük ve sarkık olması, fazla doğum ve zor doğum gibi nedenlerden dolayı genital bölgenin bozulması ve yaşın ilerlemesine bağlı cilt dokusunun sarkması nedeni ile uygulanabilir

Genital Estetik Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Lokal ya da genel anestezi ile yapılır. İlk olarak sarkan deri kesilir ve çıkartılır. Labialarda çökme olan alanlara dolgu malzemesi yerleştirilir ve şekil verilir. İsteğe göre kızlık zarı onarımı uygulanır ve işlem tamamlanır. Deformasyonların derecesine göre işlem süresi değişiklik gösterir. Genital estetiği uygulaması kolay ve komplikasyon riski düşük olan bir işlemdir.

Genital Estetik Kimlere Uygulanır?

Birden fazla normal doğum yapan, yaşın ilerlemesine bağlı olarak dış dudakları sarkık , genital olarak iç dudakları büyük ve dışarıya taşan ve dış genital bölgede çökmeleri olan kadınlara uygulanabilir. Bazı nadir vakalarda kızlık zarı hasar görmüş kişilere de uygulanabilir.

Genital Estetiği Sonrası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ameliyat etkisi uzun yıllar sürse de tekrar edilmesi gerekebilir. Bu nedenle zaman içinde deformasyonların yineleyebileceği unutulmamalıdır. Ameliyat sonrasında ilk 1 hafta cinsel ilişkiye girilmemelidir. Hafif ve sızıntı şeklinde kanamalar normaldir. Ancak bu kanama bir haftadan uzun ve yoğun bir şekilde sürerse vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Genital estetik özelinde enfeksiyon gelişimini engellemek için doktorun reçete ettiği antibiyotik mutlaka kullanılmalıdır.

Labioplasti( Labium Estetiği- Büyük ve Küçük Dudaklara Yapılan Müdahaleler)

İç ve dış dudaklar bazı faktörlere bağlı olarak çok büyük ve sarkık olabilir. Kısa süreli bir operasyon ile bu durumdan kurtulmak mümkündür. Genital estetik özelinde ameliyat lokal anestezi altında uygulanır. İlk olarak dış genital bölge uygun antiseptik solüsyon ile temizlenir ve steril edilir.

Daha sonra lokal anestezi uygulanır. Dudak dokusu kesilir ve fazla olan doku çıkartılır. Canlı ve dolgun bir görüntü isteyen kişiler için dolgu uygulaması yapılarak işlem tamamlanır. Ortalama 20 dakika sürer. Dış ve iç dudaklar kimi kadında çok küçük olurken kimisinde büyük olur. Özellikle dış dudakların küçük olması büyük bir sorundur. Dolgun ve estetik bir görüntü her zaman kadınların hoşuna gider ve daha sağlıklı ilişkiler içine girerler.

Vajinoplasti( Vajina Estetiği- Vajina Daraltma İşlemleri)

Noral doğum sonrasında çiftlerin cinsel ilişkileri eskisi gibi olmayabilir. Bunun yanında hormon değişimi, menapoz ve yaşın ilerlemesi de bu duruma sebep olabilir. Genellikle vajina girişine müdahale edilir. Bu alanda bulunan kaslar kuvvetlendirilir. Vajinal hassasiyet artırılır. Genel anestezi altında uygulanır.  İşlem süresi hekimin tecrübesi ile değişebilir. Ortalama olarak bakıldığında 30 dakikalık bir süre yeterlidir.

Vajinoplasti uygulaması için yaşın ilerlemesine gerek yoktur. Yaşamın erken dönemlerinde de bu operasyona ihtiyaç duyulabilir. Bazı kadınların vajen yapısı genetik olarak gevşektir. Bu nedenle kısa sürede hoşlanmadığınız alanların düzeltilmesi için doktora başvurabilirsiniz.

Genital bölge deformasyonları fonksiyon olarak bir sağlık sorununa neden olmaz. Ancak kadının kendine olan saygısını azaltır. Böyle durumların yaşanması da cinsel partner problemlerine yol açar. Sağlıklı ilişkilerin yürütülebilmesi için müdahale edilmesi gerekir.

Doğum Sonrası Yırtılma İzlerinin Onarılması

Normal doğum sırasında vajen açıklığı gerekir. Açıklık doğumun başlaması ile normal bir süreç olarak kendiliğinden ilerler. Bebeğin kilosu, geliş şekli ve doktorun tecrübesi ile vajen kaslarında meydana gelen bu açılma kontrollü ve sorunsuz bir şekilde yapılabilir.

Ancak doğum sırasında genellikle bu kaslar kontrolsüz olarak yırtılır ve vajen görüntüsü değişir. Genital estetik uygulamaları sayesinde bu deformasyonlar kısa sürede etkili bir biçimde düzeltilir. Operasyon sayesinde hem vajen kasları toparlanır hem de çiftler arasında daha sağlıklı bir birliktelik sağlanır. İri bebek doğumu ve birden fazla normal doğrum yapan kadınlar istedikleri zaman doktora giderek bu operasyonu yaptırabilirler.

Mons Pubis( Vajina Üst Kısımları- Dudak Bölgesi Dolgunlaştırılması)

Vajinanın üzerinde bulunan hörgüç görüntüsü bazı kadınlarda yeterli dolgunlukta olmayabilir. Bu durumdan rahatsız olan kişilere müdahale edilir ve bu alan dolgunlaştırılır. Son yıllarda kullanılan iki farklı şekilde dolgunlaştırma uygulaması vardır.

Hyalüonik asit uygulaması ve yağ enjeksiyonudur. Hyalüronik asit kullanarak vajina dış dudaklarına ve mons pubis kısmına uygulanır. Kalıcılık süresi ortalama 9 aydır. Bu sürenin sonunda hyalüronik asit eriyerek yok olur.

Yağ enjeksiyonu uygulamasında kişinin basen, kalça ve göbek kısmındaki yağlar liposuction tekniği ile alınır ve kişinin vajina dudaklarına enjekte edilir. Bu sayede istenilen dolgunluk kazanırlır. Enjekte edilen yağlar uzun süre kalıcıdır. İlk evrede fazla miktarda yağ enjeksiyonu uygulanır. Ancak zaman içerisinde bu yağların bir kısmı erir.

Genital Estetik Hangi Durumlarda Olur?

Genital bölgede meydana gelen sorunlar psikolojik olarak insanları rahatsız eder. Eşlerine ve cinsel partnerlerine karşı utanç hissine kapılabilirler. Böyle durumlarda çiftlerin arası bozulur ve psikolojik olarak çiftleri olumsuz etkiler. Gelişen teknoloji sayesinde bu sorunları yaşayan kişiler genital estetik işlemleri ile kısa sürede bu sorunlarından kurtulabilirler.

Genital Estetiği Ameliyatları Kimler Tarafından Yapılmalıdır?

Uzman jinekoloji hekimleri tarafından uygulanması gerekir. Genital bölge anatomisi çok farklı ve hassas bir yapıya sahiptir. Son yıllarda plastik cerrah uzmanları da bu operasyonları yapmaktadır. Ancak anatomisini en iyi bilen ve başarılı işler ortaya koyan doktorlar jinekoloji uzmanlarıdır. Bu nedenle ameliyat olmaya karar veren kadınlar doktor seçiminde çok dikkat etmelidir.

Genital Estetiği Ameliyatları Neleri Kapsar?

Vajinoplasti, labioplasti, doğum deformasyonlarının onarılması ve mons pubis estetiği işlemlerini kapsar. Her kadının vajina yapısı ve cilt dokusu birbirinden farklıdır.

Bu nedenle zaman içerisinde gelişen deformasyonlarda aynı değildir. Genital estetik yaptırmak isteyen kişilere aynı operasyonlar uygulanmayabilir.

Jinekoloji doktoru tarafından hasta detaylı muayene edilir ve ameliyat içeriği belirlenir. Bu sayede doğru teknikler uygulandığı için başarılı operasyon uygulanır.

En Sık Yapılan Genetik Estetik Ameliyatları Nelerdir?

Genital bölgede bulunan iç ve dış dudaklar zaman içerisinde bozulmaya ve sarkmaya meyilli yapılardır. Normal doğumun en önemli komplikasyonu ise vajina genişlemesidir. Bu durumlar çiftlerin cinsel hayatlarını olumsuz bir şekilde etkiler. Bu nedenle uygulanan operasyonlar bu sorunlara yöneliktir.

Genital Estetik Yaptıranlar

Yapılan araştırmalar sonucunda genital estetik uygulamaları yaptıran kişilerin büyük bir kısmı işlem sonuçlarından memnundur. Tecrübeli hekimler tarafından uygulanan operasyon her zaman başarılı ve yüz güldürücüdür.

Ancak genital bölge anatomisini yeterli oranda tanımayan doktorlar tarafından uygulanan işlemde yeterli başarı elde edilemeyebilir.

Uygulanan operasyonların içerisinde en fazla vajinoplasti ve dudak operasyonları uygulanır. Normal doğum sırasında dikiş atılırken de bu işlemler yapılabilir. Hastanenin sahip olduğu donanımlar ve kullanılan malzemeler de operasyonu etkiler. Bu nedenle kurum seçiminde dikkatli olunmalıdır.

Genital Estetiği Fiyatları 2022

Estetik operasyonların maliyetleri tamamen hasta tarafından karşılanır. Bazı özel sağlık sigortaları bu işlemleri bir kısmını ödeyebilir. Sağlık nedeni ile uygulanmayan tamamen estetik kaygılar ile yapılan işlemleri SGK ödemez.

İşlemlerin maliyeti belirlenirken kullanılan teknik, işlem süresi anestezi uygulaması, anestezinin tekniği ve hastanenin kendi fiyat politikası göz önüne alınır. Genital estetik fiyatları hakkında detaylı bilgi almadan hastaneler anlaşmanızı tavsiye etmiyoruz. Genital estetiği Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.