Hiv Saç Ekimi Nedir?

Hiv saç ekimi ile kullanılan son teknoloji sayesinde mikrocerrahi uygulama gerçekleştirilerek saç ekiminin yapılması sağlanır. Enfeksiyon riskinin düşük olduğu ve ortaya çıkan saç kaybının önüne geçebilmek adına yapılması uygun görülür. Gerçekleştirilen hiv saç ekimi işlemi başarılı bir şekilde sonuçlandırılabilir.

Cerrahi uygulamalarda yer alan hiv saç ekimi operasyonunun iki farklı nedenden kaynaklı olarak yapıldığı bir durum söz konusudur. Burada kan yoluyla bulaşmış olan HİV virüsünden sonra işlemin sağlık ekibi tarafından yapılmasıdır. Bir diğeri ise enfeksiyon ve hastalık riskinin taşınmasıyla durumunda hastanın sağlığını en iyi şekilde korumaya yardımcı olan işlem olarak bilinir.

Hiv Pozitif Hastalara Saç Ekimi Yapılıyor mu?

Yıllardan beri kendini belli eden ve farkındalık yaratan çalışmalar sonucunda toplumsal sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Saç ekimi uygulaması pek çok kişi tarafından gerçekleştirilebiliyor. Bu uygulamanın gerçekleşebilmesi adına mutlaka gerekli şartların ve koşulların sağlanması gerekir. Yani burada HİV pozitif olan hastalar için de saç ekimi gerçekleştirilebilir. Gerçekleştirilen tedavilerin etkili ve başarılı olması durumunda sağlıklı sonuçlar alınır.

Hiv Pozitif Saç Ekimi Aşamaları

Klinik ortamda gerçekleştirilen ve pozitif HİV hastalarda etkili bir şekilde saç ekimi gerçekleştirilebilir. Hastanın konforu ve güvenli en önemli hususlardan biri olur. İşlemin uzman hekim tarafından yapılacağından emin olduktan sonra işleme karar verilebilir. Yapılacak olan hiv  saç ekimi uygulamasının aşama şeklinde yapılması büyük önem arz eder.

Diğer saç ekiminde olduğu gibi burada da aşamaların göz önünde bulundurulması üzerine işlem gerçekleştirilebilir. Üç temel aşamadan meydana gelerek işlem gerçekleştirilmiş olur. İşlem öncesi, işlem sırası ve işlem sonrası şeklinde ele alınır. Mutlaka dikkatli olunması ve verilen talimatların yerine getirilmesi gerekir.

Hiv Pozitif Saç Ekimi Öncesi

İşlemin gerçekleşebilmesi adına kişinin iki soruya doğru cevabı verebiliyor olması gerekir. Pozitif olan HİV hastalarının bu işlemi yaptırmalarında sağlık sorunu yaşıyor mu ve bu işlem için doğru aday mı şeklinde ele alınır. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişiler için kolaylıkla uygulanabilir özelliğe sahip tedavi yöntemidir. İşlem öncesinde verilen talimatlara uyulması ve yerine getirilmesi büyük önem arz ediyor.

İşlem için ön muayene ve bazı tetkikler yapılır. Hastanın işleme uygunluğu tespit edildikten sonra randevu verilir. Randevunun mutlaka 15 gün sonrasına alınması uygundur. 15 günlük süreç içinde alkol, sigara ve kafein tarzı gıdaların alınmaması gerekir.

Kan sulandırıcı ilaçlar, düzenli olarak alınması gereken ilaçlar veya bu tarz ilaç alımında uzman hekime durumu bildirmek gerekiyor. Bu sayede hiv saç ekimi operasyonunun daha doğru planlama doğrultusunda yapılmasına yardımcı olunur.

Hiv Pozitif Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

HİV pozitif hastaların yapacağı saç ekimi uygulamasının sağlıklı sonuçlanması ve etkili sonuç verebilmesi adına işlem öncesinde ön muayene yapılır. Ön muayene ile birlikte hastanın sağlık durumu hakkında daha fazla bilgiye erişim sağlanmasına yardımcı olunur. İşlemin güvenli ve uzman hekim tarafından yapıldığından emin olmak gerekir.

Aşamaların doğru şekilde gerçekleştirildiğinden ve hijyenik ortamda işlemin yapıldığından emin olduktan sonra sağlık merkezi tarafından başlatılan çalışmalara yardımcı olunabilir. Hastanın bağışıklık sistemi, saç ekimini doğru şekilde karşılayabileceğinden emin olunmalıdır.

Hiv Pozitif Saç Ekimi Sonrası

 Gerçekleştirilen işlem sonrasında dikkatli olmakta fayda vardır. Özellikle HİV pozitif olan hastaların bu duruma daha fazla özen göstermesi gerekir. Bağışıklık sisteminin güçlü olabilmesi adına sağlıklı ve düzenli beslenmelidir. Bol bol C vitamini tüketilmeli ve uzman hekimin verdiği talimatları yerine getirerek, operasyonun etkili olması sağlanır.

Yapılan saç ekimi sonrasında kıl kökünün diplere tutunabilmesi adına hamam, havuz ve sauna gibi yerlerden kaçınılmalı. Saçın bir süreliğine ıslatılmaması ve banyo yapılmaması özellikle sağlıklı sonuç vermesini sağlayacaktır. Saç kremi, saç losyonu, saç düzleştirme gibi hususlara bir süre ara verilmesi gerekir. Böylelikle istenilen sonucun alınması için çalışmalar yürütülecektir.

Hiv Pozitif Hastalarda Saç Ekimi Teknikleri

Günümüz şartlarında; hiv saç ekimi ve diğer saç ekimi gerçekleştirileceği zaman ön muayene yapılır. Ön muayene ile birlikte yapılacak olan uygulama tekniği, toplanacak greft sayısı, donör ve işlem bölgesine karar verilerek planlama yapılır. Mevcut saç ekiminde olduğu gibi burada da HİV pozitif hastalarda kullanılan teknik değişkenlik göstermez. FUE saç ekimi, DHİ veyahut Safir saç ekimi tekniğinin kullanılması üzerine gönül rahatlığıyla işlem yapılabilir.

Hiv Saç Ekimin Avantajları & Dezavantajları Nelerdir?

Gerçekleştirilecek olan hiv saç ekimi işlemiyle birlikte ortaya çıkan saç kaybının önüne geçilmesi sağlanır. Kalıcı çözüm alabilmek adına ve kişiye saç ekimi yapabilmek için uzman hekim tarafından işlemin gerçekleştirilmesi gerekir. Kişinin kendi kıl kökleri kullanılarak işlem yapılır. Oldukça etkili ve organik estetik uygulaması olarak bilinir.

Uzman hekim tarafından iyi bir şekilde gerçekleştirilen saç ekimi uygulaması, olumlu sonuçların alınmasına yardımcı olacaktır. Kişinin kalıcı saçlara sahip olabilmesi için kendi kıl kökünün kullanılması daha etkili olacaktır.  

Çok büyük avantajlara sahip olmaya yardımcı olur. Dezavantajları yok denecek kadar azdır. Ortaya çıkan saç kaybının can sıkıcı bir duruma neden olmasıyla birlikte etkili sonuçların alınmasına yardımcı olacaktır. Uygun ortamlarda hijyenik koşullarda gerçekleştirilmesi üzerine zaman içinde dolgun ve hacimli saçlara sahip olunacaktır.

Hiv Pozitif Saç Ekimi Sonuçları

İyi ve güvenilir hekim tarafından yapılan saç ekimi operasyonu sonucunda dolgun saçlara sahip olunur. İşlem öncesinde yapılan araştırma ve muayene ile birlikte daha sağlıklı sonuçların alınmasına yardımcı olacaktır.

Pozitif hiv saç ekimi operasyonundan memnun kalabilmek için verilen talimatlara uyulmalıdır. Verilen talimatları yerine getirmek bazı hususlara dikkat ederek, daha sağlıklı sonuçların alınmasını sağlayacaktır.

Saç dökülmesine, saç kaybına veya ekilen saç ekimini olumsuz bir şekilde etkileyen bir durum olması durumundan kaçınılmalıdır. İşlemden önceki iki haftalık süreç ve iki hafta sonraki süreçte alkol, sigara ve kafein tarzı gıdaların alımına bir süre ara verilmelidir. Böylelikle iyileşme sürecinin kısalmasına ve istenilen sonucun alınmasını sağlayacaktır.

Hiv Saç Ekimi Fiyatları 2022

Saç ekimi dünyada ve Türkiye’de rağbet gören bir operasyon yerine geçer. Özellikle tercih edilme oranı Türkiye’de oldukça fazladır. Avrupa ülkelerini göz önünde bulundurma sonucunda Türkiye’de bu oranın fazla ve düşük maliyetle gerçekleştirildiğini görürüz. Yapılacak olan hiv saç ekimi uygulamasının tekniğine ve hacmine göre fiyat değişkenliğine denk gelinir.

Fiyatlandırma bilgisi her sağlık merkezinde aynı değildir ve sürekli olarak değişim gösterir. İşlem öncesinde yapılan ön muayene ve görüşme ile birlikte güncel fiyat bilgisine erişim sağlanabilir. Yapılacak saç ekimi fiyatları hakkında önceden bilgi sahibi olunur ve işleme karar verilebilir.

Türkiye’de Hiv Pozitif Hastaları Saç Ekimi Yaptırabilir mi?

Uzun zamandan beri devam etmekte olan çalışmaların çeşitliliği sayesinde Türkiye’de bulunan HİV pozitif hastalar için etkili sonuçlar vermeye devam ediyor. Saç ekiminin yıllardan beri devam etmesi ve bunun HİV hastalar üzerine de verdiği etkili sonuçlar karşısında eşitlik hakkından faydalanılır.

Türkiye’de yasal olması üzerine bu operasyondan mümkündür. Türkiye’de gerçekleştirilecek olan hiv saç ekimi uygulamasının Pozitif Yaşamı Destekleme Derneğinin etkisiyle farkındalık yaratmak adına yürütülen çalışmaları mevcuttur.